30 czerwca br. wchodzi w życie regulacja dotycząca zaopatrzenia szkół w podręczniki dla uczniów niepełnosprawnych. Dzięki temu szkoły, które w danym roku szkolnym nie korzystają z podręczników lub materiałów edukacyjnych, mogą nieodpłatnie przekazać je do placówek, które ich potrzebują. W takiej sytuacji należy się zwrócić z wnioskiem o ich przekazanie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło formularze umożliwiające złożenie zapotrzebowania lub wniosku na podręczniki do klasy II szkoły podstawowej oraz brakujące egzemplarze „Naszego elementarza” do klasy I. W tym celu należy skorzystać ze strefy SIO2 - dla zalogowanych, dostępnej pod adresem: https://sio.men.gov.pl/dodatki/strefa/.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prowadzi stały monitoring rynku podręczników pod kątem możliwego naruszenia zakazu praktyk ograniczających konkurencję. MEN przypomina, że o wyborze i zakupie podręczników decydują autonomicznie szkoły, które mają prawo nabyć wybrane przez siebie podręczniki i inne materiały edukacyjne zgodnie z ustalonym szkolnym zestawem.
Po zbadaniu sytuacji na rynku podręczników szkolnych poprzez panel ekspertów tj. przedstawicieli MEN, reprezentantów fundacji i stowarzyszeń oświatowych oraz wydawców, NIK rozpoczyna kontrolę dotyczącą dostępności podręczników.
W związku z rotacją uczniów szkół podstawowych w trakcie roku szkolnego może okazać się, że część dotacji na darmowe podręczniki powinna trafić do innej szkoły podstawowej niż pierwotnie zakładano. Zdaniem MEN, organ prowadzący w tej sytuacji może dokonać przesunięć środków z dotacji udzielonej przez wojewodę między szkołami.
Resort edukacji przypomina, że koszt każdej z części „Naszego elementarza” to 4,34 zł i tylko takiej kwoty można żądać od rodziców uczniów, którzy uszkodzili, zniszczyli lub nie zwrócą podręcznika do klasy I. Wpłat należy dokonywać na konto ministerstwa.
Od 15 września do 24 września będzie można składać zamówienia na II część „Naszego Elementarza". Zamówienia można składać poprzez aplikację portalu systemu informacji oświatowej. Od 19 września będzie można zamawiać podręczniki zaadaptowane do potrzeb pierwszoklasistów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, dotyczącymi dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna” w roku 2014, resort edukacji wskazał 3 sposoby dokumentowania wniosku uzależnione od trybu ubiegania się o pomoc.
Wprowadzenie darmowego podręcznika do klas I szkół podstawowych wzbudza wiele emocji - pozytywnych po stronie rodziców i negatywnych po stronie sceptyków przygotowanego elementarza. Ci drudzy zastanawiali się m.in. ile będą musieli zapłacić rodzice w przypadku zniszczenia podręcznika przez ich dziecko, sugerując że kwota ta może być znaczna. MEN rozwiewa wątpliwości - szkoła może żądać 4,34 zł za każdą część uszkodzonego lub zniszczonego podręcznika.
Od roku szkolnego 2014/2015 szkoły będą otrzymywać dotację celową z budżetu państwa na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Pieniądze te dyrektor szkoły będzie mógł wydać na dowolne materiały oferowane na rynku wydawniczym, w tym także na koszt powielania tych materiałów - jak wyjaśnia resort edukacji.
Na uczniów szkół zorganizowanych w podmiotach leczniczych również przysługuje dotacja celowa na wyposażenie w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe. Informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji celowej oraz wnioski o dotacje na rok 2014 szkoły mogą przekazywać do jednostki samorządu terytorialnego do dnia 15 września 2014 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.