14 stycznia ponad milion czterysta tysięcy uczniów z pięciu województw rozpoczyna ferie zimowe. W sumie w roku szkolnym 2012/2013 od połowy stycznia do końca lutego będzie wypoczywało prawie 5 mln uczniów. Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie dzieci w czasie ferii zimowych oraz komu należy zgłaszać nieprawidłowości w zakresie sprawowania opieki nad dziećmi w czasie wypoczynku zimowego.
W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej przez MEN posłowie przypomnieli o przepisach, dotyczących obowiązku noszenia kasku na stoku przez dzieci do lat 16 i obowiązkowej opiece osób dorosłych. Zwrócili także uwagę na stosowanie podstawowych zasadach bezpieczeństwa na stoku, takich jak noszenie przy sobie mapy terenu i naładowanego telefonu komórkowego, pamiętanie o tym, że zimą zmrok szybciej zapada oraz o nowych przepisach wynikających z ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.
Polecamy porady Ekspertów Portalu Oświatowego dotyczące organizowania zimowego wypoczynku przez szkoły i placówki oświatowe!
W roku szkolnym 2012/2013, który minister edukacji narodowej ogłosiła Rokiem Bezpiecznej Szkoły, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wypoczywających podczas wyjazdów oraz w miejscu zamieszkania.
Działaniami wspierającymi aktywny bezpieczny wypoczynek są m.in.:
Od 2010 roku funkcjonuje elektroniczna baza wypoczynku, dostępna na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, przez którą organizatorzy muszą zgłosić wypoczynek do właściwych kuratoriów oświaty. Dzięki bazie MEN, informacje o poszczególnych zgłoszeniach przesyłane są elektronicznie do właściwych służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci organizator wypoczynku ma obowiązek zgłoszenia wyjazdu podając dane dotyczące organizatora wypoczynku, miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, czasu trwania wypoczynku, liczby uczestników oraz programu pracy z dziećmi, a także informacji na temat opieki medycznej.
Osobami uprawnionymi do kierowania wypoczynkiem są wyłącznie:
Wychowawcami w równych formach wypoczynku mogą być:
Nadzór nad bezpieczeństwem dzieci sprawuje właściwy kurator oświaty dla miejsca, gdzie odbywa się dany wypoczynek. Przed sezonem wypoczynkowym dzieci i młodzieży, kuratoria oświaty organizują spotkania i konferencje na temat bezpieczeństwa uczniów przebywających na koloniach i obozach. Zawiązywane są również koalicje lokalnych służb, które mają za zadanie sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem wypoczywających dzieci. Kuratoria stale współpracują z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Pożarną, Państwową Inspekcją Sanitarną oraz Inspekcją Nadzoru Budowlanego.
Działania podejmowane w ramach ww. współpracy dotyczą:
Jeżeli rodzic otrzymał niepokojącą informację na temat sytuacji np. na kolonii, powinien zgłosić to do kuratorium nadzorującego dany wypoczynek (czyli właściwego ze względu na miejsce wypoczynku). Jeśli nieprawidłowości dotyczą warunków higieniczno-sanitarnych, można także powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla miejsca danego wypoczynku.
Termin ferii |
Województwa |
14 - 27 stycznia 2013 r. |
Kujawsko-Pomorskie |
21 stycznia - 3 lutego 2013 r. |
Podlaskie |
28 stycznia - 10 lutego 2013 r. |
Dolnośląskie |
11 - 24 lutego 2013 r. |
Lubelskie |
Źródło informacji:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń