Dyrektor wydając decyzję o zezwoleniu na spełnianie obowiązku szkolnego czy obowiązku nauki wyraża zgodę na zasady związane z nauczaniem domowym. W przypadku edukacji domowej, zgodnie z przepisami prawa, ucznia obowiązują tylko roczne egzaminy klasyfikacyjne.
Nie zawsze pamiętamy, że zasady klasyfikacji śródrocznej odbiegają znacznie od zasad klasyfikacji rocznej. Tę druga wszyscy dobrze znają i stosują w praktyce. Jeśli chodzi o klasyfikację śródroczną, często pojawiają się wątpliwości czy ocena śródroczna wymaga oceny przewidywanej, czy trzeba poinformować o niej rodziców, czy przy klasyfikacji śródrocznej możliwe są egzaminy poprawkowe lub klasyfikacyjne, w jakich sytuacjach, ile razy w roku klasyfikacja śródroczna powinna być przeprowadzana - raz czy częściej i od kogo to zależy. Raport specjalny porządkuje wszystkie informacje dotyczące klasyfikacji śródrocznej i semestralnej - zadania, postępowanie krok po kroku, przepisy prawa. Pomoże to sprawnie i bezbłędnie przeprowadzić klasyfikację w każdej szkole.
To, że nauczyciel analizował prace plastyczne dzieci i oceniał ich umiejętności nie powinno budzić zastrzeżeń, bo ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów należy do jego zadań.
Dyrektor jest odpowiedzialny za działalność szkoły, w tym za podejmowane działania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. Czy w związku z tym każda szkoła powinna posiadać system badania osiągnięć uczniów? Czy system ten jest obligatoryjny, czy jego wprowadzenie zależy od szkoły? Czy to powinien być jakiś jeden dokument czy kilka? Jakie zapisy powinny być w nim zawarte? Na wątpliwości dyrektorów, dotyczące systemu badania osiągnięć uczniów w szkole, odpowiada ekspert z kuratorium.
Przepisy wprowadzające reformę programową nie odnoszą się do sytuacji opisanej w pytaniu, należy przez analogię zastosować rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.
W przypadku udzielania stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe dyrektor szkoły powołuje w szkole komisję stypendialną
W tym artykule ostatnia części raportów specjalnych dotyczących tego, co nowego czeka dyrektorów w oświacie od 1 września 2012 r. Piąta część poświęcona jest egzaminom potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. W poprzednich częściach pisaliśmy o:
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów dotyczących uprawnienia Ministra Edukacji do kształtowania zasad i warunków oceniania oraz przeprowadzania egzaminów w szkołach.
Przyjęcie, jako jedynego kryterium oceny zachowania uczniów, wywiązywanie się z obowiązków ucznia mierzonego uzyskaną liczbą punktów za nieusprawiedliwione nieobecności w szkole, nie jest właściwe i nie uwzględnia przepisów § 13 ust. 1 rozporządzenia MEN z 10 czerwca 2015 r.
Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak wystąpił 20 lipca 2012 r. do Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas w kwestii organizacji oraz oceniania osiągnięć uczniów na zajęciach wychowania fizycznego.
Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego powinny być określone w statucie szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia regulującego warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych. Umieszczanie zapisów o możliwości obniżania przewidywanych dla uczniów ocen klasyfikacyjnych sprzyjać będzie postrzeganiu oceniania jako systemu represyjnego.
Test powinien sprawdzać określoną wiedzę oraz umiejętności. Warunkiem skutecznego nauczania języka obcego nowożytnego i osiągnięcia wskazanych wymagań jest nauka w grupach o zbliżonym poziomie zaawansowania językowego uczniów.
Uczeń gimnazjum zmienił szkołę po drugiej klasie. W klasie I i klasie II z wychowania fizycznego na koniec roku uzyskał ocenę „bardzo dobry”. W nowej szkole w klasie III jest zwolniony z zajęć wychowania fizycznego. Zapoznaj się z poradą, czy w tej sytuacji można przepisać uczniowi ocenę jaką otrzymał na koniec klasy II, tak jak przepisuje się oceny z zajęć , które skończyły się wcześniej, np. plastyki. Jest to ważne z uwagi na punkty rekrutacyjne do liceum.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.