Prowadzenie zeszytu nie może podlegać ocenianiu z przedmiotu, bowiem uczeń może być oceniany jedynie za posiadaną wiedzę i umiejętności. Mogłoby ewentualnie wpływać na ocenę zachowania pod warunkiem, że obowiązek prowadzenia zeszytu, a do tego prowadzenia w sposób staranny, czytelny, kompletny, byłby wpisany do statutu. Czy zatem brak zeszytu ucznia będzie rozpatrywane w kontekście oceniania z zajęć edukacyjnych czy zachowania ucznia? Sprawdzamy szczegóły w przepisach.
Od 27 listopada 2023 r. obowiązuje tekst jednolity rozporządzenia w sprawie oceniania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie ustawy o systemie oświaty. Zobacz aktualne przepisy dotyczące zasad oceniania, klasyfikowania i promowania w szkołach.
Tylko uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen. Takie kompetencje nie przysługują poszczególnym nauczycielom lub radzie pedagogicznej.
Jeśli uczeń lub rodzic złożą zastrzeżenie do rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, dyrektor musi podjąć odpowiednie kroki. Sprawdź, jak powinna wyglądać procedura rozpatrywania tego zastrzeżenia.
Zdarza się, że rodzice ucznia składają odwołanie od rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Odwołanie może dotyczyć niezgodności z przepisami dotyczącymi trybu jej ustalenia. Które czynniki wchodzą w tryb ustalenia oceny zachowania? Czy można rozpatrywać tę ocenę wg zgodności ze statutem, czy jedynie wg zgodności z trybem opisanym w prawie wyższego rzędu?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.