W tym roku szkolnym uczniowie II klasy gimnazjum, którzy nie uzyskają promocji, zostaną przeniesieni do VIII klasy szkoły podstawowej – to jedna z zasad dotycząca tegorocznej klasyfikacji uczniów. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, jak prawidłowo i zgodnie z aktualnymi przepisami oceniać uczniów.
Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia obszary takie jak m.in.: wywiązywanie się z obowiązków ucznia, postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej. Poznaj przykładowe kryteria ocen zachowania!
Wychowawca ma szereg zadań, które powinien zaplanować i wykonać w ciągu roku szkolnego. Dla potwierdzenia terminowego wykonania zadań obowiązujących nauczyciela pełniącego rolę wychowawcy klasy przygotowaliśmy formularz kontroli zadań. Pobierz przykładowy wzór!
Przyjęcie, jako jedynego kryterium oceny zachowania uczniów, wywiązywanie się z obowiązków ucznia mierzonego uzyskaną liczbą punktów za nieusprawiedliwione nieobecności w szkole, nie jest właściwe i nie uwzględnia przepisów § 13 ust. 1 rozporządzenia MEN z 10 czerwca 2015 r.
Praca grupowa to jedna z najpopularniejszych metod aktywizujących uczniów. Nauczyciele coraz częściej sięgają do tej formy prowadzenia lekcji, jednak nie zawsze radzą sobie z jej realizacją. Najwięcej trudności sprawia zazwyczaj przydział zadań i sprawiedliwe ocenienie. Zobacz, jak zorganizować pracę grupową, aby uzyskać jak najlepszy efekt edukacyjny.
Inaczej wygląda procedura w przypadku uzyskiwania wyższej oceny z zajęć edukacyjnych, a inaczej zachowania. Przeczytaj krok po kroku jakie trzeba spełnić warunki, zachować terminy i jakie obowiazki masz Ty, a jakie nauczyciele.
Aby uczeń mógł poprawiać ocenę z zajęć musi spełnić określone warunki. Również dyrektor musi pamiętac o terminach i konkretnych krokach postępowania.
Nadszedł czas by ocenić wychowanków szkoły! Uczniowie cały rok chodzą na zajęcia, uczą się, odrabiają prace domowe, piszą klasówki. Jedni są zaangażowani bardziej, inni mniej: wytrwale siedzą w ławkach albo wagarują. Teraz zostaną z tego rozliczeni. Jak? Przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami! Wystawianie ocen z zajęć i zachowania to zawsze temat drażliwy. Tabelka z konkretnymi zadaniami, warunkami do spełnienia, uwagami ekspertów, procedurami będzie tu narzędziem bardzo pomocnym! Zapraszam do skorzystania!
Wystawienie oceny uczniowi nie jest łatwe. Ocenianie jego zachowania ma specyficzną trudność i wymaga skrupulatnego wypełnienia wymagań przepisów prawa, wynikających z ustawy z 7 września 1991 r., zwanej dalej UoSO oraz rozporządzenia MEN z 10 czerwca 2015 r. Przeczytaj, o czym pamiętać podczas ustalania oceny klasyfikacyjnej zachowania, by zrobić to jak najlepiej, uniknąć skarg rodziców oraz zaleceń pokontrolnych.
Klasyfikacja roczna i promowanie to kulminacyjny moment roku szkolnego. Wymaga bardzo uważnego postępowania, by nie naruszyć przepisów prawa. Błąd proceduralny może skutkować zastrzeżeniami do ocen, a to oznacza kolejny stres dla ucznia i dodatkową pracę w wakacje dla nauczycieli. Niezadowolenie rodziców i uczniów niejednokrotnie przybiera postać skargi do kuratorium. Zobacz, o czym musisz pamiętać, by rok szkolny w Twojej szkole zakończył się bez przykrych niespodzianek!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.