Zdarza się, że rodzice ucznia składają odwołanie od rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Odwołanie może dotyczyć niezgodności z przepisami dotyczącymi trybu jej ustalenia. Które czynniki wchodzą w tryb ustalenia oceny zachowania? Czy można rozpatrywać tę ocenę wg zgodności ze statutem, czy jedynie wg zgodności z trybem opisanym w prawie wyższego rzędu?
Zastrzeżenia rodziców dyrektor powinien rozpatrzyć w oparciu zarówno o wewnątrzszkolne zasady oceniania, jak i te wynikające z prawa powszechnego (art. 44n ust. 1 ustawy o systemie oświaty). Zgodnie z przywołanym przepisem uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.
Zastrzeżenia, o których mowa wyżej, zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć. Jeśli dyrektor szkoły stwierdzi, że nauczyciel ustalając roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, uczynił to niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, to powołuje komisję, która w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
Dyrektor musi zbadać sprawę, sprawdzając czy wychowawca klasy ustalił tę ocenę zgodnie z:
Jest oczywiste, że przyjęte w szkole zasady nie mogą być sprzeczne z aktami wyższego rzędu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń