Związek Nauczycielstwa Polskiego skierował list do Ministra Edukacji Narodowej w związku z obawami o nałożenie na szkoły i inne placówki oświatowe obowiązku przyjmowania wniosków i wypłaty popularnych „pięćsetek”. ZNP żąda podjęcia działań zapobiegawczych.
Okres podsumowania półrocznej pracy szkoły to czas wielu obowiązków dla dyrektora, w tym m.in. przeprowadzenie klasyfikacji śródrocznej uczniów. Czynności te w roku szkolnym 2015/2016 wiążą się z kilkoma zmianami w przepisach oświatowych, jak np. dotyczącymi prowadzenia dokumentacji nauczania. Poznaj najważniejsze zmiany w przepisach mogące mieć wpływ na klasyfikację śródroczną uczniów.
Jednym z najważniejszych zadań dyrektora szkoły związanych z zakończeniem roku szkolnego jest dokonanie kontroli dokumentacji szkolnej. To nie tylko ważne, ale także bardzo czasochłonne zadanie, więc warto się nim podzielić z zastępcami, jeśli takie stanowiska są w szkole. Poznaj 12 elementów szkolnej dokumentacji do sprawdzenia przed wakacjami.
Szkoły i przedszkola publiczne mają obowiązek realizowania systemu kontroli zarządczej. Jest to bardzo ważny elementy procesu zarządzania szkołą. Pomaga on dyrektorowi szkoły w sposób zdecydowany i uporządkowany kierować placówką. Choć placówki niepubliczne nie mają obowiązku wdrażania systemu kontroli zarządczej, mogą one korzystać ze wskazań wynikających z zasad kontroli zarządczej w jednostkach publicznych. Dowiedz się czym jest kontrola zarządcza, jakie są jej podstawowe mechanizmy i jej zadnia. Zapoznaj się z obowiązkami dyrektora szkoły wynikającymi z prowadzenia kontroli zarządczej w szkole.
Organizacja pracy szkoły i nieprzewidywalne wyniki naboru uczniów powodują, że niekiedy nauczyciele, którzy otrzymali wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych, mogliby mieć jednak zapewniony etat. Okoliczność ta jednak jest znana dopiero w trakcie biegu wypowiedzenia. Jak powinien zachować się w takiej sytuacji dyrektor szkoły? Powinien, może czy musi wycofać wręczone w maju wypowiedzenie?
Szkoła prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego nie posiada własnego mienia, lecz dysponuje jedynie mieniem przekazanym przez organ prowadzący na podstawie pełnomocnictwa. Sprawdź, czy dyrektor szkoły, który ma upoważnienie do dokonywania w imieniu organu prowadzącego czynności prawnych w sprawach zwykłego zarządu mieniem szkoły może zbywać środki trwałe (likwidacja lub przekazanie składnika majątku szkoły)?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.