Placówki oświatowe na ostatni dzień każdego roku obrotowego są zobowiązane do przeprowadzenia inwentaryzacji aktywów i pasywów. Podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo udokumentować oraz rozliczyć wyniki inwentaryzacyjne, a także wskazujemy najczęściej popełniane błędy – których lepiej uniknąć.
Instytucja stanu nieczynnego pozwala na przedłużenie zatrudnienia nauczyciela.
Prezentowane sprawozdanie jest wypełnieniem obowiązku wynikającego z rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym oraz z ustawy o systemie oświaty. Prezentuje wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego w bieżącym roku szkolnym (cz. I) oraz podaje informacje o działalności szkoły (cz. II). Zaznaczone w sprawozdaniu nawiasy z wykropkowanym miejscem (...) należy uzupełnić o szczegółowe dane.
Zbliżający się koniec roku szkolnego to okres, w którym dyrektor szkoły i przedszkola musi dokonać kontroli dokumentacji pod kątem prawidłowości jej prowadzenia, gromadzenia i przechowywania. Może się okazać, że podczas kontroli zauważone zostaną błędy – warto wiedzieć, jak nanosić poprawki. Sprawdź listę dokumentów do kontroli!
Ustalając organizację nauczania na kolejny rok szkolny dyrektorzy zmagają się z problemem niedoboru liczby godzin zajęć, a w związku z tym z brakiem możliwości kontynuacji zatrudnienia nauczycieli w dotychczasowym wymiarze zajęć. Podejmując trudną decyzję, którego nauczyciela zwolnić, dyrektor posiada pewien zakres swobody, niemniej jednak musi również kierować się pewnymi kryteriami, które niestety nie zostały uregulowane w przepisach prawa. Na szczęście wskazówek dostarcza tu orzecznictwo sądowe. Sprawdź, jak stosować je w praktyce.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.