Sejm odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków. Za referendum było 222 posłów, a przeciw 232. Do przeprowadzenie referendum zabrakło 6 głosów.
W sejmie trwa debata w sprawie referendum dotyczącego sześciolatków oraz cofnięcia reformy systemu edukacji. Zdaniem wnioskodawców, szkoły nie są gotowe na sześciolatków a polski system edukacji jest zepsuty. Ministerstwo edukacji broni gimnazjów oraz obniżenia wieku szkolnego. Za przeprowadzeniem referendum jest cała opozycja. PSL chce wykorzystać najbliższe 2 tygodnie na konsultacje społeczne, by samodzielnie sprawdzić, czy Polacy chcą wypowiedzieć się w tej sprawie w referendum czy nie.
Na najbliższym posiedzeniu sejmu nie będzie głosowania nad referendum ws. obowiązku szkolnego 6-latków. Szeroka debata nad wnioskiem ma się odbyć w czwartek, 24 października 2013 r. - poinformowała marszałek sejmu Ewa Kopacz.
Już we wtorek, 22 października 2013 r., sejm zdecyduje czy odbędzie się referendum w sprawie obniżenia obowiązku szkolnego.
11 października 2013 r. Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą połowa sześciolatków z rocznika 2008 pójdzie do szkoły już 1 września 2014 roku.
30 sierpnia 2013 r. sejm przyjął tzw. ustawę sześciolatkową, która przewiduje, że już od roku szkolnego 2014/2015 sześciolatki urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku obowiązkowo pójdą do szkoły. Docelowo, od 1 września 2015 roku wszystkie dzieci sześcioletnie będą objęte obowiązkiem szkolnym.
Trwają w sejmie prace nad zmianą ustawy o systemie oświaty, która obejmuje obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnie. Mimo odmiennych doniesień prasowych, zdaniem MEN zmiana przepisów nie spowoduje wzrostu liczby oddziałów klas I w skali kraju ani na wprowadzenie nauki zmianowej.
8 maja 2013 r. do uzgodnień i konsultacji społecznych skierowana została nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która zawiera rozwiązania dotyczące obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego. Datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków pozostaje 1 września 2014 r.
We wrześniu 2014 roku obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie urodzone w okresie styczeń-czerwiec 2008 r. Pierwsze klasy nie będą mogły liczyć więcej niż 25 uczniów. Już od 1 września 2013 r. - każda dodatkowa godzina w przedszkolu ma kosztować 1 zł. Poznaj nowe propozycje rządu na oświatę!
Niepubliczne przedszkola protestują przeciwko 6-latkom w szkołach, żądają takich samych dotacji, jak dla przedszkoli publicznych i możliwości bezwarunkowego przyjmowania 2-latków do przedszkoli. MEN nie wycofa się jednak z obniżenia wieku obowiązku szkolnego i zapewnia, że na 100% dotacji będą mogły liczyć także przedszkola niepubliczne.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.