Zmiany w nadzorze pedagogicznym, nowe zasady funkcjonowania szkół zawodowych i doprecyzowanie zadań organu prowadzącego szkołę - to jedne ze zmian jakie wprowadza zaakceptowana przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy o systemie oświaty.
Po konsultacjach społecznych i międzyresortowych, Ministerstwo Edukacji musi przygotować nowe brzmienie projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w którym naniesie uwzględnione uwagi. Dopiero wówczas stały Komitet Rady Ministrów rozpatrzy ponownie projekt.
Nadzór pedagogiczny z roku na rok staje się coraz bardziej elastyczny i dopasowany do potrzeb szkoły. Nadszedł czas, by stał się także skutecznym narzędziem do poprawy jakości kształcenia i dawał możliwość dyscyplinowania dyrektorów szkół przy realizacji zaleceń pokontrolnych kuratorium. Proponowane przez resort edukacji zmiany w nadzorze pedagogicznym, dają wizytatorom więcej uprawnień w czasie kontroli a dyrektorom szkół zakreślają czas na wprowadzenie zalecanych zmian.
Nauczyciele zatrudnieni w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli prowadzonych przez ministrów stracą większość przywilejów z Karty Nauczyciela. Do 31 stycznia 2015 r. dyrektorzy tych placówek będę zobligowani do zaproponowania nowych warunków zatrudnienia. Nauczyciele będą mieli niewiele czasu na podjęcie decyzji czy kontynuować zatrudnienie na podstawie Kodeksu pracy.
W czasie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty wątpliwości wzbudzały krótkie terminy przewidziane dla pełnoletnich uczniów i rodziców uczniów niepełnoletnich na ustosunkowanie się do zarzutów stawianych pracy w przypadku wszczęcia procedury unieważnienia egzaminu zewnętrznego. Resort edukacji uzasadnia swoją decyzję i nie zmienia planowanych regulacji.
W planowanej nowelizacji ustawy o systemie oświaty najwięcej emocji i kontrowersji wzbudza zapis umożliwiający zwiększenie liczebności klas I-III ponad 25. uczniów. Resort edukacji nie odstępuję od planowanych zmian i wyjaśnia, że rozwiązanie to nie daje pola do nadużyć i będzie mogło być stosowane wyjątkowo.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian w ustawie o systemie oświaty. Choć głównym powodem nowelizacji było zobowiązanie do uregulowania w ustawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, planowany zakres zmian w prawie oświatowym jest znacznie szerszy i obejmuje m.in. zaostrzenie przepisów o nadzorze pedagogicznym, zwiększenie dopuszczalnej liczby uczniów w klasach I-III i wyłączenie części nauczycieli spod przepisów Karty Nauczyciela.
Zasady oceniania, klasyfikowania i promowania oraz warunki przeprowadzania sprawdzianu i egzaminów zewnętrznych będę określone bezpośrednio w ustawie, a nie jak do tej pory w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Takie zmiany ma przynieść nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Projekt zmian został właśnie przekazany do konsultacji społecznych.
Od 1 września 2014 r. szkoły podstawowe mogą zatrudnić asystentów nauczycieli i wychowawców świetlicy, którzy mają za zadanie ich wspierać. Sprawdźmy, w jakim przypadku można zatrudnić asystenta nauczyciela i od czego jest to uzależnione?
W piątek, 21 marca 2014 r., sejm przyjął nowelizację, która umożliwi sześciolatkom powrót do przedszkola nawet w trakcie roku szkolnego, a także tworzy nową kategorię pracowników pedagogicznych - asystentów nauczyciela. 9 kwietnia nowe przepisy będą przedmiotem obrad senatu.
Trwają w sejmie prace nad zmianą ustawy o systemie oświaty, która obejmuje obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnie. Mimo odmiennych doniesień prasowych, zdaniem MEN zmiana przepisów nie spowoduje wzrostu liczby oddziałów klas I w skali kraju ani na wprowadzenie nauki zmianowej.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.