W piątek, 21 marca 2014 r., sejm przyjął nowelizację, która umożliwi sześciolatkom powrót do przedszkola nawet w trakcie roku szkolnego, a także tworzy nową kategorię pracowników pedagogicznych - asystentów nauczyciela. 9 kwietnia nowe przepisy będą przedmiotem obrad senatu.
Wzbudzającą wiele emocji propozycją jest możliwość zatrudniania w szkołach podstawowych, w tym specjalnych i integracyjnych, asystenta nauczyciela. Osoba taka będzie musiała mieć wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne, jednakże będzie zatrudniana na podstawie przepisów ustawy - Kodeks pracy. Do zadań asystenta nauczyciela będzie należało wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe.
Zdaniem związków zawodowych to zaproponowane rozwiązanie będzie dzieliło nauczycieli na dwie grupy, a w konsekwencji może doprowadzić do próby omijania przez samorządy przepisów Karty Nauczyciela przy zatrudnianiu nauczycieli. ZNP żąda wprowadzenia do ustawy jasnego podziału obowiązków pomiędzy nauczycieli a ich asystentów.
Rodzice sześciolatków będą mogli do 31 grudnia 2014 r. złożyć wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego ich dziecka. Do wniosku będzie trzeba dołączyć opinię o potrzebie odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez poradnię psychologiczno - pedagogiczną. Takie rozwiązanie umożliwi nie tylko pozostawienie dziecka dłużej w przedszkolu, lecz także cofnięcie go do przedszkola po rozpoczęciu nauki w pierwszej klasie. Dziecko, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego, będzie kontynuować przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego.
Rodzice dziecka, które ma obowiązek rozpocząć lub rozpocznie edukację szkolną w wieku 6 lat od 1 września 2014 r., aby odroczyć spełnianie przez nie obowiązku szkolnego powinni:
Na wniosek rodziców dyrektor przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, do której dziecko zostało przyjęte, będzie mógł zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku wychowania przedszkolnego lub obowiązku szkolnego poza placówką. Dotychczas, rodzicie musieli złożyć taki wniosek do dnia 31 maja, po nowelizacji - przepisy nie będą już zakreślały żadnego terminu. Zezwolenie na edukację domową będzie mogło być wydane zarówno przed rozpoczęciem roku szkolnego jak i w jego trakcie, jeżeli do wniosku zostaną dołączone:
Ustawa doprecyzowuje także zasady korzystania ze świetlicy szkolnej. Szkoła podstawowa. szkoła prowadząca kształcenie specjalne oraz gimnazjum, będzie obowiązana zapewnić zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na:
Ustawa została przyjęta przez sejm, a w dniu 9 kwietnia 2014 r. będzie rozpatrywana przez senat.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń