Pełnienie funkcji opiekuna podczas wycieczki szkolnej wiąże się zwykle z większym zaangażowaniem czasowym nauczyciela szkoły. Czy przeszkodą w przydzieleniu obowiązków opiekuna wycieczki może być orzeczenie o niepełnosprawności nauczyciela? Sprawdzamy, czy dyrektor może organizować wycieczki szkolne z udziałem niepełnosprawnego nauczyciela w charakterze opiekuna.
Od 3 sierpnia 2024 r. niepełnosprawny pracownik szkoły, który złożył wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności aktualnego orzeczenia, zachowa uprawnienia z tytułu niepełnosprawności do dnia wydania kolejnego orzeczenia. Dotyczy to także wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów.
30 września 2024 r. kończy się ważność orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których okres obowiązywania został wydłużony z uwagi na epidemię koronawirusa. Aby zagwarantować zachowanie statusu niepełnosprawnego pracownika, proponuje się wprowadzić przepis wydłużające ważność orzeczeń o stopniu niepełnosprawności do dnia wydania nowego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do 31 marca 2025 r.
12 stycznia 2024 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zobacz aktualne przepisy dotyczące uprawnień niepełnosprawnego pracownika szkoły.
Nauczyciel, który przedstawi orzeczenie o niepełnosprawności, ma obniżaną tygodniową normę i wymiar czasu pracy. Do tego wprowadza mu się 7-godzinną dobową normę czasu pracy (a zarazem wymiar czasu pracy). Oznacza to konieczność aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia. Sprawdź, jak to zrobić.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje wyłącznie za okres efektywnie przepracowany. Do podstawy trzynastki nauczyciela nie wlicza się zatem wynagrodzenia okresy nieświadczenia pracy takie jak dni opieki nad dzieckiem czy urlop dla poratowania zdrowia. Sprawdź, czy zatem wynagrodzenie nauczyciela za godziny zniżki pensum z tytułu niepełnosprawności należy wliczyć do podstawy trzynastki czy wykluczyć z jej podstawy.
Okres pandemii wiąże się z wydłużeniem wielu terminów mających znaczenie prawne. Nie inaczej jest w przypadku orzeczeń o niepełnosprawności. Sprawdź, jak długo niepełnosprawni pracownicy szkoły mogą korzystać ze swoich uprawnień.
Nauczyciel, który przedstawi orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, korzysta z obniżki wymiaru zajęć. Sprawdź, jak ustalić taką obniżkę w przypadku nauczyciela mającego pensum łączone.
Pracownicy szkoły ze stwierdzoną niepełnosprawnością mają prawo m.in. do obniżonej normy czasu pracy, dodatkowego urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia od pracy na czas wykonywania badań specjalistycznych. Sprawdź, z uprawnień mogą skorzystać nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły w zależności od stopnia niepełnosprawności.
Poznaj uprawnienia niepełnosprawnych pracowników szkoły oraz znajdź odpowiedź na 12 pytań z nimi związanych tj.:
Nauczyciel z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności może skorzystać z obniżki pensum. Sprawdzamy, czy takie samo uprawnienie przysługuje osobie bez kwalifikacji nauczyciela, zatrudnionej do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.