Przepisy nie wymagają od dyrektora szkoły podstawowej prowadzenia badania losów absolwentów szkoły. Dyrektor może jednak przeprowadzić takie badanie w ramach nadzoru pedagogicznego, jeśli wynika to z potrzeb szkoły.
Żaden przepis nie nakłada na nauczycieli obowiązku opracowania konspektu prowadzających zajęć. W wielu szkołach i przedszkolach dyrektorzy żądają jednak przedłożenia konspektu lekcji otwartej Czy mają do tego prawo? Sprawdź, czy dyrektor szkoły przed obserwacją lekcji może zwrócić się do nauczyciela o przedstawienie konspektu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dyrektor szkoły obserwuje prowadzone przez nauczycieli zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej. Przedstawiamy arkusz obserwacji zajęć, który jest całkowicie uniwersalny, gdyż daje możliwość w formie opisowej dokonać posumowania obserwowanych zajęć.
Dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły (art. 69 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe). Pobierz przykładowy dokument „Informacje o działalności szkoły”.
W wyniku zmian wprowadzonych w 2021 r. w rozporządzeniu w sprawie nadzoru pedagogicznego zniesiono monitorowanie jako formę nadzoru pedagogicznego. Dyrektor szkoły nie musi więc stosować formy monitorowania, ale jeśli chce to może to robić. Żaden przepis aktualnie obowiązującego prawa oświatowego nie reguluje sposobu prowadzenia i dokumentowania monitorowania realizacji podstawy programowej w szkole. Decyzję w tej sprawie podejmuje zawsze dyrektor.
3 września br. ukazało się rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego. W paragrafie 2 wprowadzono zapis, że opracowane plany nadzoru na rok 2021/2022 należy dostosować do przepisów rozporządzenia w terminie 30 dni od wejścia w życie nowych przepisów. Czy zatem istnieje konieczność zwoływania posiedzenia rady na 15 września? Czy można plan nadzoru przedstawić na kolejnej radzie?
Przygotowanie szkoły do nowego roku szkolnego to niekończąca się lista zadań i obowiązków. Za wszystko odpowiada dyrektor szkoły. Przedstawiamy główne zadania dyrektora na rok szkolny 2021/2022 –do wykonania zarówno przed rozpoczęciem roku szkolnego, jak i we wrześniu.
W mijającym roku szkolnym poszczególne zadania z nadzoru pedagogicznego realizowane były w różnych warunkach. Dużą część roku objęła bowiem nauka zdalna. Czy wpływa to na podsumowanie nadzoru pedagogicznego 2020/2021? Podpowiadamy w artykule.
Dyrektor szkoły będący nauczycielem podlega ocenie pracy dokonywanej przez organ nadzoru pedagogicznego w porozumieniu z organem prowadzącym. Sprawdź, jakie aspekty pracy dyrektora placówki oświatowej brane są pod uwagę przy dokonywaniu oceny jego pracy, jakie uprawnienia w procedurze oceny pracy ma oceniany dyrektor, a także jakie korzyści płyną z co najmniej bardzo dobrej oceny pracy oraz jakie skutki pociąga negatywna ocena pracy dyrektora szkoły.
Dyrektor szkoły, przygotowując plan nadzoru na nowy rok szkolny, musi wziąć pod uwagę wiele wytycznych i danych. Zadanie to jest bardzo pracochłonne, ale rzetelne i skrupulatne opracowanie planu nadzoru, w oparciu o wyniki i wnioski z podsumowania nadzoru z ubiegłego roku, daje mocną podstawę do budowania nadzoru w nowym roku szkolnym. Warto więc poświęcić na to czas. Aby go zaoszczędzić – przedstawiamy przykładowy gotowy dokument, z uwzględnieniem najnowszych zmian oraz kierunków realizacji polityki oświatowej na rok szkolny 2020/2021.
W pierwszej części e-szkolenia wyjaśniamy, czy w przedszkolu niepublicznym powinien być sprawowany nadzór pedagogiczny.
Obejrzyj zapowiedź szkolenia:
W drugiej części e-szkolenia nasz ekspert szczegółowo wyjaśnia, jak krok po kroku sporządzić plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.