Organ dotujący może domagać się zwrotu dotacji wypłaconej w nadmiernej wysokości. Od kogo organ będzie domagał się zwrotu, gdy szkoła zostanie zlikwidowana a organem prowadzącym szkołę była osoba fizyczna?
To aktualny organ prowadzący szkołę w dniu wydania decyzji o zwrocie dotacji będzie odpowiedzialny za jej zwrot. Decyzja o zwrocie winna być kierowania do jej aktualnego, na dzień wydania decyzji, organu prowadzącego. Jeśli organem prowadzącym szkołę była osoba fizyczna, to organ administracji publicznej będzie domagał się zwrotu dotacji od tej osoby fizycznej.
Organ jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z przepisami ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, zobowiązany jest prawidłowo naliczyć i wypłacić należną dotację oświatową. Nie ulega zatem wątpliwości, że organ dotujący (tu: jednostka samorządu terytorialnego) może również dokonywać kontroli zarówno pobrania, jak i wykorzystania dotacji. Organ dotujący może również domagać się jej zwrotu.
Dotacje udzielone z budżetu JST m.in. w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu JST wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, w ciągu 15 dni od dnia stwierdzenia ww. okoliczności (art. 252 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych). Dotacjami pobranymi w nadmiernej wysokości są dotacje otrzymane z budżetu JST w wysokości wyższej niż ustalona na podstawie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Dotacja przyznawana jest szkole i to ona zobowiązana jest do zwrotu dotacji udzielonej w nadmiernej wysokości. Szkoła nie posiada jednak osobowości prawnej co oznacza, że za zobowiązania szkoły odpowiada jej organ prowadzący. Stroną postępowania w sprawie zwrotu dotacji jest organ prowadzący szkołę, bowiem stroną postępowania administracyjnego są jedynie podmioty, które posiadają zdolność administracyjnoprawną. Również w sytuacji likwidacji szkoły decyzja o zwrocie dotacji powinna zostać wydana na organ prowadzący.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń