Nauczyciele to grupa zawodowe, która musi spełnić określone wymogi formalne, by zostać zatrudnionym w szkole lub placówce oświatowym. Podstawowe kwestie związane z wymaganiami kwalifikacyjnymi nauczycieli zawiera art. 9 Karty Nauczyciela.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Już w roku szkolnym 2025/2026 ruszą zajęcia z nowego przedmiotu edukacja zdrowotna. Zajęcia te będą realizowane w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Jakie kwalifikacje będą wymagane do prowadzenia zajęć z edukacji zdrowotnej? Odpowiedź w artykule.
Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli wreszcie weszło w życie. W ślad za nowymi standardami kształcenia wprowadzono wymóg posiadania przez nauczyciela 5-letnich studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia. Wymóg ten nie będzie jednak dotyczył każdego nauczyciela. Sprawdź, w jakich przypadkach zgodnie z nowym rozporządzeniem nauczyciel będzie musiał ukończyć 5-letnie studia magisterskie lub studia I i II stopnia.
Do dziś nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli nie weszło w życie. Jakie wymogi kwalifikacje muszą zatem spełniać nauczyciele zatrudniani na początku września? Kilka słów na ten temat już dziś na naszym fanpage’u.
Już niedługo licencjat nie wystarczy do pracy w szkole podstawowej. Konieczne będzie ukończenie studiów I i II stopnia. Co z nauczycielami już zatrudnionymi w szkole? Wyjaśnienie w artykule.
Ukończenie odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego może pozwolić na zajmowanie stanowiska nauczyciela w przedszkolu, szkole lub placówce. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się firmy doskonalenia zawodowego określane jako kursy kwalifikacyjne w zakresie pedagogiki specjalnej, przygotowania pedagogicznego i podobne. Należy bardzo uważać – takie kursy nie są kursami kwalifikacyjnymi w rozumieniu rozporządzenia MEN o szczegółowych kwalifikacjach wymaganych od nauczycieli. To oznacza, że mimo ich ukończenia nauczyciel nie będzie miał kwalifikacji do zajmowania określonego stanowiska. Sprawdź szczegóły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciel rozpoczął staż na awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego. Po zakończeniu stażu kuratorium oświaty wydało opinię kwestionującą kwalifikacje nauczyciela do zajmowania stanowiska nauczyciela. Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często, szczególnie w przypadku nauczycieli w trakcie studiów lub studiów podyplomowych. Osoby te najczęściej, w dniu składania wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego, będą już posiadały wymagane kwalifikacje. Czy w takim przypadku odbyty staż będzie anulowany, a nauczyciel utraci prawa do awansu? Poznaj wyjaśnienia eksperta.
Wśród kadry kierowniczej oświaty można często spotkać się z przeświadczeniem, że aktualnie nie można zatrudnić w szkole nauczyciela jedynie po studiach pierwszego stopnia (licencjackich). Nie jest to prawda. W bardzo wielu przypadkach takie studia okazują się wystarczające. Dość często jednak nauczyciel po licencjacie musi też legitymować się dodatkowymi kwalifikacjami.
W aktualnym stanie prawnym nie ma już możliwości uznania kwalifikacji za zbliżone. Dyrektorowi pozostawiono jednak kompetencję w zakresie ustalenia, czy ukończone studia lub inna forma kwalifikacji dają uprawnienia do prowadzenia danych zajęć w szkole. W przypadku szkoły artystycznej mowa jest o sprawdzeniu, czy nauczyciel nabył wiedzę merytoryczną w zakresie nauczanego przedmiotu
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.