Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli wreszcie weszło w życie. W ślad za nowymi standardami kształcenia wprowadzono wymóg posiadania przez nauczyciela 5-letnich studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia. Wymóg ten nie będzie jednak dotyczył każdego nauczyciela. Sprawdź, w jakich przypadkach zgodnie z nowym rozporządzeniem nauczyciel będzie musiał ukończyć 5-letnie studia magisterskie lub studia I i II stopnia.
Nowe rozporządzenie zostało wydane z uwagi na konieczność dostosowania wymogów kwalifikacyjnych do nowych standardów nauczycieli. Przyjęto zasadę, zgodnie z którą kwalifikacje nauczycielskie uzyskuje się w drodze jednolitych studiów magisterskich bądź łącznie studiów I i II stopnia. Co do zasady nie jest więc już wystarczające uzyskanie tych kwalifikacji w drodze studiów I stopnia. Przy czym reguła ta dotyczy jedynie studiów uzyskiwanych według nowych standardów kształcenia
Oczywiście nauczyciel nadal będzie musiał legitymować się przygotowaniem pedagogicznym. W przypadku przygotowania uzyskiwanego według nowych standardów kształcenia dyrektor nie będzie już musiał badać liczby godzin zajęć i praktyk realizowanych na studiach.
Od reguły 5-letniego cyklu kształcenia w rozporządzeniu przewidziano jednak bardzo wiele wyjątków. Przede wszystkim dla nauczycieli, którzy uzyskali kwalifikacje według wcześniejszych standardów kształcenia (czyli przepisów obowiązujących przed 3 sierpnia 2019 r.) wystarczające będą studia I stopnia – w szkołach podstawowych.
Poza tym studia magisterskie bądź łącznie studia I i II stopnia nie będą wymagane w przypadku:
W rozporządzeniu uregulowano również kwalifikacje:
Oczywiście nie mogło zabraknąć miejsca dla regulacji przejściowych. Przedstawiają się one następująco:
a) studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub edukacji włączającej lub
b) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności pedagogika specjalna, lub
c) kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń