W przypadku zespołów szkół wielu nauczycieli realizuje zajęcia zarówno w szkole jak i w przedszkola. W okresie wakacji powstaje dylemat – czy takiego nauczyciela można zobowiązać do realizowania kilku lub kilkunastu godzin tygodniowo w przedszkolu. Kluczową kwestią jest tu reżim urlopowy takiego nauczyciela.
Zgodnie z treścią art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Zgodnie z treścią art. 64 ust. 3a Karty Nauczyciela, nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły feryjnej oraz szkoły nieferyjnej (przedszkola), przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej.
Jeżeli nauczyciele realizują nie mniejszą liczbę godzin w szkole , a mniejszą w przedszkolu, wówczas przysługuje im urlop wypoczynkowy w reżimie feryjnym. Oznacza to, iż od początku ferii letnich, nauczyciele Ci będą przebywali na urlopie, co w zasadzie wyklucza im zlecenie pracy.
Nauczyciel podlegający reżimowi urlopowemu feryjnemu może być zobowiązany do wykonania następujących czynności:
przeprowadzania egzaminów;
prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Wymiar tych prac nie może przekroczyć łącznie 7 dni. Tylko takie prace mogą być więc wykonywane w przedszkolu w okresie wakacji
Takiego ograniczenia nie ma natomiast w przypadku nauczyciela, który realizuje więcej godzin w przedszkolu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń