Kurator może przeprowadzić kontrolę zgodności statutu z obowiązującymi regulacjami. Jeżeli statut nie jest dostosowany do aktualnych przepisów, to dyrektor kierujący placówką musi liczyć się z konsekwencją zastosowania wobec niego środków przysługujących organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny. Sprawdzamy, jakie będą konsekwencje zakwestionowania zgodności statutu z prawem oświatowym.
Kurator kontroluje zgodność statutu z przepisami
Organem uprawnionym do sprawdzania i orzekania o niezgodności statutu lub niektórych jego postanowień z prawem jest kurator oświaty (art. 114 ustawy Prawo oświatowe). Kurator nie może zmienić kwestionowanych zapisów statutu, może je tylko uchylić. Kontrolując zgodność statutu z przepisami, sprawdza czy:
Zapis „statut przedszkola zawiera w szczególności” oznacza nakaz umieszczenia w nim wszystkich treści wymienionych w art. 102 ustawy Prawo oświatowe, z możliwością uzupełnienia ich o sprawy niewymienione, a istotne dla przedszkola.
Konsekwencje dla dyrektora, gdy statut jest niezgodny z przepisami
Statut przedszkola powinien się opierać na przepisach ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela, a także przepisach wydanych na podstawie tych ustaw. Jeśli w trakcie przeprowadzanych przez wizytatora czynności stwierdzono, że statut albo niektóre jego postanowienia są sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa, dyrektor poniesie konsekwencje np.:
1) wydanie dyrektorowi zaleceń wraz z terminem ich realizacji, po ich wykonaniu dyrektor zobowiązany będzie powiadomić:
2) zawiadomienie o stwierdzonych nieprawidłowościach organu prowadzącego przedszkole, w razie stwierdzenia istotnych uchybień w działalności przedszkola,
3) polecenie, w drodze decyzji, usunięcia uchybień w wyznaczonym terminie, jeśli organ sprawujący nadzór pedagogiczny uzna, że przedszkole prowadzi działalność z naruszeniem przepisów obowiązujących ustaw albo rozporządzeń wydanych na ich podstawie.
Nieusunięcie w wyznaczonym terminie uchybień spowoduje wystąpienie z wnioskiem do organu prowadzącego o odwołanie dyrektora ze stanowiska z końcem albo w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wniosek złożony w tej sprawie jest wiążący dla organu prowadzącego (art. 55 ust. 4 i 6, 7, art. 56 ust. 3 oraz art. 61 ustawy Prawo oświatowe).
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń