Pracownikowi w przedszkolu, szkole i innej placówce oświatowej mogą przysługiwać aż 6 rodzajów przerw w pracy. Nie każda z nich ma jednak powszechny charakter. Sprawdź, w których przypadkach pracownik oświaty może skorzystać z przerwy w pracy. Dowiedz się, jaki jest jej wymiar czasowy i co wiąże się z jej udzieleniem. Eksperci wyjaśniają zasady udzielania przerw wliczanych do czasu pracy stosowane wobec nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.
Płatna przerwa w pracy wg Kodeksu pracy także dla pracowników szkoły
Jeśli dobowy wymiar czasu pracy pracownika szkoły wynosi co najmniej 6 godzin dziennie, to ma on prawo do przerwy w pracy. Z kolei w przypadku pracy powyżej 9 godzin dziennie, to pracownik ma prawo kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut. Trzecia 15-minutowa przerwa w pracy przysługuje zaś w przypadku czasu pracy dłuższego niż 16 godzin.
Wskazane ustawowe przerwy w pracy przysługują także nauczycielom, przy czym pod uwagę należy brać ich wymiar czasu pracy a nie wymiar zajęć
Przykład: Nauczyciel realizuje 5 godzin zajęć dydaktycznych, a po zajęciach ma zaplanowaną 2-godzinne spotkanie z rodzicami. W takim dniu nauczycielowi należy się 15-minutowa przerwa od pracy.
Wymiar czasu pracy w danym dniu stanowi jedyny warunek udzielenia takiej przerwy, nie ma więc znaczenia jej przeznaczenie. Pracownik ma prawo do trwającej 15 minut przerwy w pracy, którą może wykorzystać np. na spożycie posiłku, udanie się do toalety, ćwiczenia, czy zwyczajne „rozprostowanie kości”. Dyrektor nie ma prawa ingerować w przeznaczenie tej przerwy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń