W wykazie prac legislacyjnych opublikowano informacje na temat projektu nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającego nowe rozwiązania prawne w zakresie mobbingu, ale też naruszenia zasady równego traktowania (dyskryminacji). Zmiany obejmą m.in. definicję mobbingu ale też zasady dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia. Projekt ma zostać przyjęty w III kwartale 2025 r.
Proponowane rozwiązania prawne mają przybliżyć narzędzia stosowane do walki z mobbingiem do tych, za pomocą których zwalcza się molestowanie. Zarówno w przypadku molestowania jak i mobbingu zapowiadane jest ujednolicenie definicji poprzez wskazania, że są to działania występujące fizycznie, werbalnie i pozawerbalnie. Do tego definicja mobbingu zostanie uproszczona poprzez wskazanie, że jego podstawowa cecha będzie przejawiać się w uporczywym nękaniu pracownika. Jednocześnie definicja ma wykluczać ze znamion mobbingu zachowania incydentalne i jednorazowe. Zdefiniowany zostanie także model racjonalnej ofiary w celu odróżnienia rzeczywistego nękania od zdarzeń postrzeganych nieadekwatnie lub nadmiernie subiektywnie za mobbing.
Zmiany mają dotyczyć także zasad przeciwdziałania mobbingowi. Zarówno w przypadku naruszenia zasady równego traktowania jak i mobbingu pracodawca będzie musiał stosować działania prewencyjne, wykrywanie oraz szybkie i właściwe reagowanie, a także działania naprawcze i wsparcie osób dotkniętych tymi naruszeniami. W związku z tym w Kodeksie pracy wyartykułowany zostanie obowiązek pracodawcy pracodawcy przeciwdziałania naruszaniu godności oraz innych dóbr osobistych pracownika (w sześciu obszarach zdefiniowanych zgodnie z systematyką Heinza Leymanna).
Zmiany obejmą również roszczenia pracownicze w przypadku naruszenia zasady równego traktowania oraz mobbingu. Rozwiązania w tym zakresie zostaną ujednolicone. W obydwu przypadkach pracownik będzie mógł żądać odszkodowania za szkodę, ale też zadośćuczynienia za krzywdę. Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia będzie różnicowana w przypadku spraw dyskryminacyjnych zależności od częstotliwości naruszenia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń