W odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Europejskiej ustawodawca przewiduje zmiany w Kodeksie pracy, polegające na doprecyzowaniu i ograniczeniu zakazu zatrudniania kobiet przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. W przypadku wejścia w życie nowelizacji, konieczne będzie dostosowanie regulaminów pracy do obowiązującego prawa.
W obecnym brzmieniu art. 176 Kodeksu pracy zakazuje zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Przy czym zakaz obejmuje nie tylko kobiety w ciąży i karmiące piersią. Komisja Europejska uznała ten przepis zbyt ogólny i niezgodny z regulacjami unijnymi, a w szczególności za naruszenie zasady równego traktowania w dostępie do zatrudnienia.
Proponowane zmiany przewidują zakaz zatrudniania przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych do zdrowia, ale tylko w przypadkach, gdy prace te mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. W wyniku nowelizacji kobiety będą więc miały możliwość podjęcia pracy potencjalnie niebezpiecznej lub szkodliwej.
Nowelizacja doprecyzowuje również upoważnienie dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia zawierającego wykaz prac, których nie będą mogły wykonywać kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią, ze względu na fakt, że prace te mogą mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią:
Taka zmiana będzie wiązała się z koniecznością modyfikacji regulaminów pracy obowiązujących w szkołach, gdyż każdy taki regulamin powinien zawierać wykaz prac wzbronionych kobietom. Nie oznacza to jednak, że regulaminy trzeba będzie zmienić już w momencie wejścia w życie nowelizacji, ponieważ ustawodawca przewiduje zachowanie mocy obowiązującej dotychczasowego rozporządzenia do dnia wejścia w życie nowego (maksymalnie 9 miesięcy).
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń