Jeszcze przed skierowaniem rozporządzenia do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało projekt zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Przewiduje on powrót nauki czytania, pisania i liczenia do zerówek. Uwagi do projektu można zgłaszać do 11 marca br.
W związku ze zmianami dotyczącymi obowiązku szkolnego dla 7-latków, od 1 września 2016 r. zaczną one naukę w I klasie szkoły podstawowej. Natomiast dzieci 6-letnie będą realizowały obowiązek przygotowania przedszkolnego, mogą także rozpocząć naukę w I klasie - na wniosek rodziców. Dlatego też zmian wymaga podstawa programowa wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zostanie uzupełniona o zapisy dotyczące wiadomości i umiejętności potrzebnych do kontynuowania przez dzieci edukacji w szkole, czyli powróci m.in. nauka czytania, pisania i liczenia.
Zmieniona podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej będzie, tak jak dotychczas, spójna z wymaganiami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego (klasy IV-VI szkoły podstawowej). Podstawowa nauka pisania, czytania i liczenia będzie rozwijana i kształtowana na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Duży nacisk zostanie położony także na edukację matematyczną.
Ważne zmiany projektowanego rozporządzenia zawiera:
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego zobowiązuje nauczyciela do indywidualizacji. Powinien on w naturalny sposób wykorzystywać potencjał dzieci. Rolą nauczyciela jest również taka organizacja procesu edukacji, aby były zaspokojone potrzeby emocjonalne wszystkich dzieci bez względu na wiek.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń