Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące reformy podstawy programowej. Poinformowało o tym Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych na konferencji „Profil absolwenta. Przygotowania do reformy 2026”, która odbyła się 27 września br. Konsultacje trwają do 31 października w formie stacjonarnej i online. Podpowiadamy, jak wziąć udział w konsultacjach!
Czy i jak dyrektor powinien monitorować realizację podstawy programowej z poszczególnych przedmiotów? Wiadomo, że zniesiono „monitorowanie” jako formę nadzoru, ale dyrektor nadal może je stosować w odniesieniu do realizacji podstawy programowej. Podpowiadamy, jak w praktyce monitorować realizację podstawy programowej.
Czekają nas zmiany w podstawach programowych szkolnictwa branżowego. Niebawem możliwe stanie się kształcenie w nowym zawodzie – technik elektromobilności. W związku z tym przygotowana została podstawa programowa dla tego zawodu. Poza tym pojawią się nowe podstawy programowe dla innych zawodów związanych z samochodami elektrycznymi – elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych.
1 września 2023 r. pojawią się nowe podstawy programowe kształcenia w zawodach. Wśród zmian na uwagę zasługuje 9 nowych zawodów z podstawami programowymi. Więcej informacji w artykule.
Opublikowano nowe podstawy programowe dla najnowszych zawodów kształcenia branżowego. W projekcie znajdziesz podstawy dla zawodu m.in. technika gospodarki odpadami czy technika animacji filmowej.
Resort edukacji i nauki poinformował o przekazaniu do konsultacji publicznej nowych podstaw programowych. Chodzi o podstawy z przedmiotów biznes i zarządzanie, język łaciński, technika i język polski.
Po raz pierwszy gry wideo mają znaleźć się w podstawie programowej. Chodzi o „This War of Mine” produkcji 11bit studios oraz „Grę szyfrów” stworzoną przez IPN. Włączenie tych produkcji do podstawy programowej zapowiedział właśnie Minister Edukacji i Nauki. Gry są także dostępne do pobrania za pośrednictwem strony MEiN.
Resort edukacji i nauki przedstawił propozycję podstawy programowej dla nowego przedmiotu – historia i teraźniejszość (HiT). Oprócz tego zaplanowano zmiany w podstawach programowych dla przedmiotów historia oraz wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym.
Przystąpienie do egzaminów zawodowych jest obowiązkiem uczniów i słuchaczy. Nie wywiązanie się z niego skutkuje brakiem promocji do klasy programowo wyższej lub jej nieukończeniem. Sprawdzamy w przepisach, kogo obowiązuje egzamin zawodowy.
Resort edukacji zapowiada wprowadzenie od 1 września 2022 r. nowego przedmiotu „historia i teraźniejszość” w klasie I szkoły ponadpodstawowej. Ma on zastąpić dotychczasową wiedzę o społeczeństwie.
Nowy wykaz lektur to jedna z ważniejszych zmian w znowelizowanych przepisach. Ale dotyczą one również dodania podstawy programowej z historii tańca czy zmiany sposobu realizowania zajęć wychowania do życia w rodzinie. Poniżej przedstawiamy szczegóły zmian.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.