W projekcie przepisów prowadzających ustawę – Prawo oświatowe przewidziano również regulacje przejściowe w Karcie Nauczyciela, które w założeniu mają umożliwić sprawne rozlokowanie kadry pedagogicznej w okresie wdrażania reformy systemu oświaty. Regulacje te mają obowiązywać od dnia wejścia w życie przepisów wprowadzających do 31 sierpnia 2019 r.
Nauczyciele zatrudnieni w dotychczas funkcjonujących szkołach staną się z mocy prawa nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. I tak:
Natomiast nauczyciele gimnazjów, których dalsze zatrudnienie w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie możliwe z uwagi na wygaszanie gimnazjum, zostaną przeniesieni w stan nieczynny. Jeśli nauczyciel nie wyrazi na to zgody, wówczas stosunek pracy zostanie rozwiązany z końcem roku szkolnego 2017/2018. Do rozwiązania stosunków pracy w gimnazjach dojdzie z końcem roku szkolnego 2018/2019. Nauczyciele otrzymają z tego tytułu odprawy.
Aby ułatwić nauczycielom znalezienie zatrudnienia w okresie stanu nieczynnego, ustawodawca zamierza wprowadzić obowiązek udostępniania na stronach internetowych kuratoriów oświaty informacji o wolnych stanowiskach nauczycielskich. Informacje te mają udostępniać kuratorom dyrektorzy szkół. Pierwszeństwo w zatrudnieniu będą mieli nauczyciele znajdujący się w stanie nieczynnym.
Przede wszystkim w okresie wprowadzania reformy dopuszczalne stanie się przeniesienie w trybie art. 18 Karty Nauczyciela do innej szkoły lub na inne stanowisko w tej samej szkole nie tylko nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, ale też umowy o pracę i to bez względu na wymiar zatrudnienia. Wyłączony zostanie warunek zapewnienia nauczycielowi mieszkania służbowego i miejsca pracy dla współmałżonka będącego nauczycielem. Jednocześnie ustawodawca chce zawiesić stosowanie przenoszenia przymusowego z art. 19 Karty Nauczyciela, aby pozostawić decyzję o przeniesieniu tylko i wyłącznie nauczycielowi.
Ustawodawca zamierza również ułatwić przenoszenie służbowe pracowników niepedagogicznych. Dotychczas było to możliwe wyłącznie w odniesieniu pracowników na stanowiskach urzędniczych. W okresie przejściowym przenieść na inne stanowisko będzie można również pracowników na stanowiskach pomocniczych i obsługi
Kolejną zmianą jest umożliwienie nałożenia na nauczyciela obowiązku uzupełniania etatu w innej szkole nawet wówczas, gdy nauczyciel jest zatrudniony w szkole macierzystej w wymiarze niższym niż ½ etatu. Poza tym dyrektor będzie miał prawo ograniczyć zatrudnienie nauczyciela do wymiaru niższego niż połowa etatu. Nauczyciele, którzy przyjmą takie ograniczenie, w przypadku późniejszego rozwiązania stosunku pracy otrzymają odprawę z uwzględnieniem wymiaru zajęć z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ograniczenia pełnego wymiaru zatrudnienia. Poza tym będą mogli kontynuować staż na wyższy stopień awansu zawodowego.
Ustawodawca zamierza również wprowadzić istotne ograniczenia w swobodzie zatrudniania nauczycieli. Otóż podjęcie zatrudnienia w innej szkole przez nauczyciela, który pozostaje już w zatrudnieniu, będzie wymagało pisemnej zgody dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest już zatrudniony. Brak tej zgody uniemożliwi zatrudnienie. Natomiast w odniesieniu do nauczycieli, którzy są już zatrudnieni na podstawie dwóch odrębnych stosunków pracy, wymagana będzie zgoda dyrektora szkoły, w której nauczyciel pracuje w pełnym wymiarze zajęć. Brak zgody będzie stanowił podstawę rozwiązania z tym nauczycielem stosunku pracy.
Rozwiązania te nie będą jednak stosowane wobec nauczycieli przedmiotów teoretycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
W związku planowanym funkcjonowaniem w okresie przejściowym oddziałów gimnazjalnych przy szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, można zadawać sobie pytanie, jakie będzie pensum nauczycieli w takich oddziałach. Odpowiedź znajduje się w projekcie przepisów wprowadzających. Ustawodawca zakłada, że pensum to pozostanie bez zmian i będzie wynosić 18 godzin. Ponadto udział w egzaminach gimnazjalnych, a w roku szkolnym 2017/2018 w egzaminach ósmoklasistów nadal będzie realizowany w ramach zadań statutowych szkoły, a więc bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia.
Ustawodawca planuje szczególną regulację w odniesieniu do ZFŚS w likwidowanych gimnazjach. Otóż byli nauczyciele, dla których gimnazjum było ostatnim miejscem zatrudnienia przed odejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne będą mogli korzystać z ZFŚS w innej szkole. Organ prowadzący będzie bowiem zobligowany do wskazania innej szkoły, w której będzie naliczany odpis na fundusz dla tych nauczycieli.
Proponuje się również rozszerzenie podmiotowego zakresu nauczycieli uprawnionych do emerytury nauczycielskiej przyznawanej bez względu na wiek z art. 88 Karty Nauczyciela. Z emerytury tej będą modli skorzystać również nauczyciele, którzy spełniają warunki nabycia prawa do tej emerytury, a ich stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł w związku ze zmianami w systemie oświaty.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń