Zmiany w Karcie Nauczyciela 2025 – ważna zmiana w postępowaniu dyscyplinarnym

Michał Kowalski
Data publikacji: 8 kwietnia 2025 r.
Poleć znajomemu
Zmiany w Karcie Nauczyciela 2025 – ważna zmiana w postępowaniu dyscyplinarnym

Kurator oświaty nie będzie mógł już przejmować kompetencji wojewody w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli. Sprawdź, co zmieni się w zakresie tego postępowania w Karcie Nauczyciela 2025.

Rola kuratora oświaty w postępowaniu dyscyplinarnym

W projekcie nowelizacji znalazł się nowy przepis art. 77a Karty Nauczyciela, zgodnie z którym „W sprawach uregulowanych w niniejszym rozdziale pozostających we właściwości wojewody nie stosuje się art. 20 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie”. Według art. 20 tej ustawy wojewoda może powierzyć prowadzenie, w jego imieniu, niektórych spraw z zakresu swojej właściwości jednostkom samorządu terytorialnego lub organom innych samorządów działających na obszarze województwa, kierownikom państwowych i samorządowych osób prawnych oraz innych państwowych jednostek organizacyjnych funkcjonujących w województwie.

Aktualnie przepis ten jest podstawą do powierzenia obowiązków wojewody w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycielowi kuratorowi oświaty. Dzięki temu kurator może w szczególności:
  • powoływać i odwoływać członków komisji dyscyplinarnej I instancji,
  • powoływać i odwoływać rzecznika dyscyplinarnego oraz jego zastępcę, a także ustalać ich wynagrodzenie,
  • wyłączyć rzecznika dyscyplinarnego z postępowania,
  • wydawać polecenie wszczęcia postępowania wyjaśniającego rzecznikowi dyscyplinarnemu,
  • wyrażać zgodę na skierowanie przez rzecznika dyscyplinarnego sprawy do komisji dyscyplinarnej.

Karta Nauczyciela 2025 – co zmieni się w postępowaniu dyscyplinarnym

Od 1 września 2025 r. delegowanie kompetencji wojewody w postępowaniu dyscyplinarnym na kuratora oświaty nie będzie już możliwe. Motywem tej zmiany jest dążenie do zwiększenia poziomu niezależności organów w postępowaniu dyscyplinarnym. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu: „W powszechnym odczuciu równoczesne wykonywanie funkcji organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami oraz funkcji przypisanych organowi, przy którym działa komisja dyscyplinarna, budzi wątpliwości co do obiektywizmu takiego organu. Ponadto wykonywanie przez kuratorów oświaty zadań dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli utrudnia realizację ich ustawowych zadań.”.

Dotychczasowe porozumienia w sprawie oddelegowania kompetencji będą jednak obowiązywały do 31 sierpnia 2026 r.
Źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (z 20 marca 2025 r.)

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql