Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji specustawy w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy. Projekt przewiduje m.in. zmianę przepisów dotyczących kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży z Ukrainy. Sprawdź, co może się zmienić.
Stosowanie ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ujawniło potrzebę kolejnej jej nowelizacji. Zaproponowane zmiany odnoszą się również do funkcjonowania systemu oświaty i dotyczą przedłużenia stosowania dotychczasowych rozwiązań, ale nie tylko.
Nowelizacja wprowadza nowe regulacje, które mają ułatwić realizację zadań związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Będzie to:
Projekt przewiduje nowelizację art. 165 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe w ten sposób, że osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, będą miały prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego, nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy.
Co ważne, także uczniowie będący obywatelami polskimi będą uprawnieni do korzystania z dodatkowej nauki języka polskiego przez 24 miesiące, jeżeli nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki.
Wydłużenie okresu bezpłatnej nauki języka polskiego ma być zmianą systemową, nie będzie to wyłączne uprawnienie obywateli Ukrainy.
Ważną zmianą będzie dopuszczenie organizowania nauki języka polskiego dla obywateli Ukrainy w grupach międzyszkolnych w roku szkolnym 2022/2023. Zgodnie z projektem nowelizacji specustawy, przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi możliwe będzie kierowanie uczniów korzystających z dodatkowych lekcji do innych szkół, prowadzonych przez tę samą jednostkę samorządu terytorialnego, w celu uczestniczenia w zajęciach.
Z ustawy Prawo oświatowe ma zniknąć przepis mówiący, że w oddziałów przygotowawczych nie tworzy się w szkołach sportowych i szkołach mistrzostwa sportowego. Ta zmiana systemowa została zaproponowana z uwagi na to, że w ostatnich latach obserwowana jest tendencja do wzrostu liczby uczniów z zagranicy – nie tylko w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie
Dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że zaspokojenie potrzeby zapewnienia opieki najmłodszym Ukraińcom przez jednostki systemu oświaty jest utrudnione. Wynika to z ograniczonej liczby miejsc w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych, która jest niewystarczająca mimo zwiększenia limitów. W związku z tym w projekcie znalazły się przepisy otwierające możliwość objęcia wsparciem dzieci ukraińskich pomiędzy 3. a 5. rokiem życia w ramach czynności i zadań realizowanych przez dziennego opiekuna. Możliwość ta dotyczy dzieci, które przybyły do Rzeczypospolitej Polskiej po 24 lutego 2022 r .
Podwyższenie limitu wieku dziecka, które może być objęte opieką przez dziennego opiekuna, pozwoli dostosować i zróżnicować sposób wsparcia edukacyjnego.
Omawiany projekt ustawy zmieniającej trafił już do Sejmu. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w opisanym kształcie, to omówione w artykule zmiany wejdą w życie 1 września 2022 r.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń