Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, który ma istotnie zmienić zasady ustalania stawek wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z projektem mają być one waloryzowane w oparciu o przeciętne wynagrodzenie ogłaszane przez GUS. Wejście w życie zmian jest dość prawdopodobne, ponieważ ich poparcie deklarują dwie największe partie w parlamencie. Sprawdźmy więc, jakie rozwiązania w zakresie wynagrodzeń nauczycieli przewidziano w projekcie.
W obywatelskim projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela, który trafił do Sejmu z inicjatywy przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego, przewidziano przede wszystkim powiązanie podwyżek dla nauczycieli ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce ogłaszanego przez Prezesa GUS.
W konsekwencji zarówno parametr średniego wynagrodzenia nauczycielajak i minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego mają rosnąć corocznie - adekwatnie do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale roku poprzedzającego rok budżetowy. Będziemy więc mieli do czynienia ze swoistą waloryzacją wynagrodzenia nauczycieli.
Parametr średniego wynagrodzenia nauczycieli zgodnie z projektem ma wynosić:
Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego wyniosą co najmniej 73% przeciętnego wynagrodzenia dla nauczyciela początkującego (dawnego stażysty) i co najmniej 100% przeciętnego wynagrodzenia dla nauczyciela dyplomowanego. Z kolei dla nauczyciela mianowanego proporcje zostaną określone pomiędzy 73% a 100%.
Konkretne stawki minimalne na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będzie określał, tak jak dotychczas, Minister Edukacji Narodowej na poziomie rozporządzenia płacowego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń