Organ prowadzący będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego dla uczniów z Ukrainy

Data publikacji: 27 listopada 2024 r.
Poleć znajomemu
Organ prowadzący będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego dla uczniów z Ukrainy

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt uchwały, w której przewidziano m.in. dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych oraz organizację ich doskonalenia zawodowego. Celem programu jest wsparcie dla uczniów z Ukrainy ale też innych uczniów z doświadczeniem migracyjnym. Szczegóły w artykule.

„Szkoła dla wszystkich” – wsparcie dla uczniów z Ukrainy

Uchwała ma wprowadzić rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy pn. „Szkoła dla wszystkich”. Jego realizacja jest zaplanowana na lata szkolne 2024/2025, 2025/2026 oraz 2026/2027. Celem nowego programu ma być wsparcie dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym pochodzenia romskiego oraz z niepełnosprawnościami, w funkcjonowaniu w polskim systemie oświaty. Cel ten ma być realizowany poprzez zapewnienie możliwości określonym podmiotom realizacji różnych działań wspierających tę grupę dzieci i młodzieży. Pośrednio program ma zapewnić wsparcie także dla dzieci z innych krajów z doświadczeniem migracyjnym.

Dofinansowanie do zatrudnienia asystenta międzykulturowego dla organów prowadzących

Realizacja programu będzie realizowana w ramach trzech modułów. Pierwszy z nich dotyczy asystentów międzykulturowych. W ramach tego modułu przewidziane będą dotacje celowe na zatrudnienie asystentów międzykulturowych w szkołach, w których uczniowie z Ukrainy spełniają obowiązek szkolny spełniają obowiązek szkolny lub obowiązek nauki.

Z dofinansowania będą mogły skorzystać następujące organy prowadzące:
  • jednostka samorządu terytorialnego;
  • osoba prawna inna niż jednostka samorządu terytorialnego;
  • osoba fizyczna;
  • minister.

Limity dofinansowania na jednego asystenta międzykulturowego

W programie przyjęto, że jeden asystent międzykulturowy na przypadać na 20 uczniów z Ukrainy albo 10 uczniów z Ukrainy pochodzenia romskiego.

Roczny limit dofinansowania na cały etat jednego asystenta międzykulturowego ma wynieść 12-krotność kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w kategorii zaszeregowania (aktualnie 4300 zł brutto).

Jak ubiegać się o dotację celową na zatrudnienie asystenta międzykulturowego

O przyznaniu dofinansowania poszczególnym organom prowadzącym (z wyjątkiem ministrów) decydować będą wojewodowie. Będą oni każdego roku ogłaszać harmonogram z terminami składania wniosków o dotacje. Wnioski będą mogły być składane na każdy kolejny rok.

Dotacje będą przyznawane na okres 12 miesięcy zatrudnienia asystenta międzykulturowego.

Dobrostan społeczności szkolnej musi objąć uczniów z Ukrainy

Uchwała zawiera również dwa inne moduły. Jeden z nich nosi nazwę „Dobrostan społeczności szkolnej”. Przewidziano w jego ramach realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów z doświadczeniem migracji, ich rodziców lub opiekunów prawnych, w tym osób (podmiotów) sprawujących pieczę zastępczą, a także kadr systemu oświaty w obszarze kształcenia, wychowania i opieki. Wsparcie to ma realizować na poziomie centralnym Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie, natomiast na poziomie regionalnym – tzw. operator wojewódzki (podmiot wyłoniony w trybie konkursowym).

Realizacja modułu II będzie polegała na:
  • zapewnieniu konsultacji i doradztwa;
  • zapewnieniu superwizji;
  • prowadzeniu działań informacyjnych;
  • organizacji specjalistycznej pomocy psychologicznej;
  • opracowaniu standardów diagnostycznych i materiałów metodycznych.

Doskonalenie zawodowe asystentów międzykulturowych i nie tylko

Ostatni z modułów to „Doskonalenie kadr systemu oświaty”. Jest on przeznaczony dla pracowników oświaty, w szczególności asystentów międzykulturowych. Jego celem ma być:

  • skuteczna integracja uczniów z różnych środowisk kulturowych,
  • zapewnienie im równych szans edukacyjnych,
  • budowanie otwartego i wspierającego środowiska szkolnego.

Jak sama nazwa wskazuje, moduł ten będzie realizowany poprzez organizację doskonalenia zawodowego dla pracowników szkół i placówek.

Źródło:
  • Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy ,,Szkoła dla wszystkich” w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027 (w wykazie prac legislacyjnych RM)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql