Szkoły mogą zatrudniać asystentów międzykulturowych od 1 września 2025 r. Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży "Szkoła dla wszystkich" miał umożliwić dofinansowanie zatrudnienia takiego asystenta. Mimo zakończenia konsultacji dotyczących programów do tej pory nie został on przyjęty.
Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do korzystania ze wsparcia asystenta międzykulturowego. Szkoła może zatrudnić takiego asystenta w celu zapewnienia pomocy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, a także współdziałania z rodzicami takich uczniów oraz ze szkołą (art. 165 ust. 8a Prawa oświatowego).
Dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego zostało przewidziane w ramach programu "Szkoła dla wszystkich". Program ten adresowany jest do dzieci, które:
Wsparcie realizowane jest w następujących modułach.
Moduł 1 Asystent międzykulturowy |
Przewiduje dofinansowanie do zatrudnienia asystenta międzykulturowego dla uczniów przez 12 miesięcy (rok kalendarzowy). Warunkiem warunkiem uzyskania dofinansowania ma być uczęszczanie do szkoły co najmniej jednego ucznia z Ukrainy. |
Moduł 2 Dobrostan społeczności szkolnej |
Moduł dotyczy podwyższenia poziomu dobrostanu dzieci i młodzieży z Ukrainy a także całości środowiska szkolnego przez realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji, ich rodziców oraz integrację w oddziałach klasowych dla ich rówieśników w ramach szkoły, do której uczęszczają. Wsparcie kierowane jest także do kadr systemu oświaty w obszarze kształcenia, wychowania i opieki. |
Moduł 3 Doskonalenie kadr systemu oświaty |
W ramach tego modułu zakłada się doskonalenie kadr systemu oświaty. Realizacja tego modułu nastąpi w drodze podniesienia kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty oraz osób wspierających proces edukacyjny w środowisku wielokulturowym. Celem jest skuteczna integracja uczniów z różnych środowisk kulturowych, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz budowanie otwartego i wspierającego środowiska szkolnego. |
W programie przyjęto możliwość dofinansowania zatrudnienia jednego asystenta międzykulturowego przez okres 12 miesięcy. Niestety szkoły, nawet jeśli zatrudniły już takiego asystenta, nadal nie mogą skorzystać z dofinansowania.
Mimo zakończenia w dniu 24 grudnia 2024 r. procesu konsultacji społecznych program "Szkoła dla wszystkich" do tej pory nie został przyjęty. MEN informuje, że program ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w kwietniu 2025 r. Opóźnienie uzasadnia kompleksowym charakterem programu i dużą liczbą uwag zgłoszonych na etapie konsultacji. Wskazuje także na konieczność dostosowania treści programów do wymogów wydatkowania środków z Unii Europejskiej.
samorzad.pap.pl
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń