Nowy rok przyniósł kolejne zmiany w Kodeksie pracy - m.in. od 1 stycznia 2010 r. pracownik ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego, zaś od 6 stycznia 2010 r. uprawnienia pracownicze pracownika korzystającego z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego są praktycznie takie same jak pracownika na urlopie macierzyńskim. Sprawdź, jakie nowe uprawnienia nabyli Twoi pracownicy z nowym rokiem!
Prawo pracowników rodziców do dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wprowadzane stopniowo. Docelowo, od 2014 r. pracownikom będzie przysługiwało prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
W latach 2012-2013 wymiar ww. urlopu będzie przysługiwał odpowiednio w wymiarze:
Od 1 stycznia 2010 r. pracownica matka może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem że:
W praktyce wniosek o dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć w trakcie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego, gdyż z urlopu dodatkowego można skorzystać wyłącznie bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Pracownik ojciec także otrzymał możliwość skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Możliwe to jest tylko w dwóch przypadkach, tj. gdy matka dziecka:
Skorzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego to sposób, by powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie był aż tak drastyczną zmianą trybu życia i matki, i nowo narodzonego dziecka. Ustawodawca przewidział możliwość powrotu do pracy w trakcie trwania dodatkowego urlopu, jednakże w wymiarze nie większym niż ½ etatu. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy (art. 1821 § 4 kp).
Pracownicy, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub którzy przyjęli dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem zawodowych rodzin zastępczych niespokrewnionych z dzieckiem, od 1 stycznia 2010 r. mają prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu, tj. dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będzie stopniowo wzrastał do 2014 r. Do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego stosuje się odpowiednio przepisy o dodatkowym urlopie macierzyńskim (art. 183 §3 i §4 kp).
Od 1 stycznia 2010 r. ojciec dziecka może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Docelowo wymiar urlopu ma wynosić 2 tygodnie, tymczasem w latach 2010-2011 wymiar tego urlopu wynosi 1 tydzień (art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r.). Warunkiem skorzystania z urlopu ojcowskiego jest nie to, czy dziecko urodziło się w 2010 r., lecz termin, w którym dziecko ukończy 12 miesięcy życia, gdyż pracownik-ojciec tylko do tego dnia może skorzystać z tego urlopu (art. 1823 §1 kp).
Jeżeli dziecko pracownika urodziło się 31 stycznia 2009 r., to pracownik ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego do końca stycznia 2010 r.
Dotychczas nie wszystkie przepisy dotyczące szczególnych uprawnień pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego miały zastosowanie także do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Od 6 stycznia także rodzice adopcyjni korzystający z (dodatkowego) urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mają prawo do m.in.:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń