Powiązanie awansu zawodowego nauczycieli z oceną pracy oraz dookreślenie szczegółowych kryteriów oceny pracy nauczyciela. W takim kierunku zmierzają zmiany przewidziane w Karcie Nauczyciela, które mają wejść w życie już 1 września 2022 r.
„W zakresie oceny pracy nauczyciela projekt ustawy przewiduje zmianę jakościową polegającą na wzmocnieniu roli oceny pracy jako miernika wartościującego codzienną pracę nauczyciela na każdym etapie jego kariery zawodowej.” Tak brzmi fragment uzasadnienia do projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, który dotyczy zmian w ocenie pracy. Służyć ma temu przede wszystkim wprowadzenie nowego wymogu. Otóż aby nauczyciel uzyskał stopień mianowanego i został zatrudniony na czas nieokreślony, będzie on musiał otrzymać co najmniej dobrą ocenę pracy. Ocena pracy zastąpi więc ocenę dorobku zawodowego. Ustawodawca wraca zatem do rozwiązania, które już przeszłości obowiązywało, choć przez krótki okres czasu.
Nauczyciel będzie musiał uzyskać ocenę pracy:
Jeśli nauczyciel zmieni miejsce zatrudnienia w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela (w tym dodatkowego), wówczas dyrektor będzie musiał ustalić mu ocenę pracy dyrektor za okres dotychczas odbytego przygotowania.
Ocena dokonana w pierwszym lub drugim roku przygotowania. |
Ocena będzie uwzględniana przy dokonywaniu oceny w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela |
Ocena dokonana po drugim roku przygotowania. |
Ocena będzie uwzględniana przy dokonywaniu oceny w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela |
Ocena dokonana w okresie odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu. |
Ocena będzie uwzględniana przy dokonywaniu oceny w ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela. |
W przypadku dokonywania oceny pracy nauczyciela w toku przygotowania zawodowego dyrektor będzie musiał zasięgnąć opinii mentora. Wspomniany mentor będzie miał 14 dni na przedstawienie opinii (dyrektor będzie go musiał zawiadomić o dokonywaniu oceny pracy), przy czym brak opinii nie wstrzyma procedury oceny. Rozwiązanie to jest analogiczne jak obecne związane z opinią rady rodziców.
W przypadku nauczyciela mianowanego, jeżeli będzie on okresie nie dłuższym niż rok zamierzał ubiegać się o awans na stopień dyplomowanego, ocena pracy będzie ustalana na jego wniosek. Jeśli jednak zmieni on miejsce zatrudnienia, wtedy, dyrektor szkoły obligatoryjnie oceni jego pracę za dotychczasowych okres po uzyskaniu stopnia mianowanego.
Jeżeli natomiast nauczyciel mianowany zmieni miejsce zatrudnienia w okresie 3 lat przed oceną, o dokonanie której będzie wnioskował, wówczas ocena z okresu z poprzedniego miejsca zatrudnienia zostanie uwzględniona w ramach oceny ustalanej w związku z ubieganiem się o stopień nauczyciela dyplomowanego.
Zaplanowano także powrót do szczegółowych kryteriów oceny pracy na poziomie rozporządzenia. Wynika to z rozszerzenia upoważnienia do wydania takiego rozporządzenia przez MEiN właśnie o kwestię kryteriów oceny pracy. Oczywiście w tym momencie projekt takiego rozporządzenia nie został jeszcze opublikowany.
Ostatnią ze zmian jest uchylenie rozwiązania, na mocy którego oceny pracy doradcy metodycznego dokonuje dyrektor szkoły w której ten nauczyciel jest zatrudniony. Dotychczas taka ocena była dokonywana właśnie przez wspomnianego dyrektora, po uzyskaniu oceny pracy dokonanej przez dyrektora właściwej placówki doskonalenia nauczycieli, w zakresie dotyczącym wykonywania zadań doradcy metodycznego.
Zmiany w zakresie oceny pracy są znaczące i nie będzie można ich wdrożyć bez rozwiązań przejściowych. Dlatego w projekcie przewidziano, że:
1) do postępowań w sprawie dokonania oceny pracy nauczyciela wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 września 2022 r. będą stosowane stare zasady,.
2) ocena pracy nauczyciela będzie mogła być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od dokonania oceny dorobku zawodowego na starych zasadach.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń