Planowana nowelizacja ustawy o systemie oświaty w zakresie nadzoru pedagogicznego, ma na celu podniesienie jakości pracy szkół i placówek oświatowych, a także zwiększenie skuteczności i efektywności sprawowanego nadzoru. Nowe przepisy zwiększą uprawnienia wizytatorów oraz odpowiedzialność dyrektora szkoły za terminowe wprowadzenie zaleceń pokontrolnych. Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2015 roku.
Obowiązujące przepisy o nadzorze pedagogicznym upoważniają nauczycieli wykonujący czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego, mają prawo wstępu w charakterze obserwatora na zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze i inne zajęcia organizowane przez szkołę lub placówkę, jednakże dopiero po uprzednim powiadomieniu dyrektora placówki. Wizytatorzy kuratoriów oświaty korzystają z tego prawa w trakcie ewaluacji zewnętrznych oraz kontroli doraźnych przeprowadzanych najczęściej w wyniku interwencji różnych podmiotów zewnętrznych. Doświadczenia wizytatorów pokazują, że uprzedzanie o obserwacji zajęć może mieć wpływ na obiektywność oceny pracy szkoły/placówki. Planowana zmiana ustawy o systemie oświaty znosi obowiązek uprzedniego informowania dyrektora szkoły o zamiarze przeprowadzenia czynności nadzoru pedagogicznego.
W obecnym stanie prawnym tylko w przypadku, gdy dyrektor placówki wniósł zastrzeżenia do zaleceń, uwag i wniosków wizytatorów, a zastrzeżenia te nie zostały uwzględnione, jest obowiązany powiadomić kuratorium o ich realizacji, przy czym nie ma żadnych sankcji za niewykonanie tego obowiązku. W związku z tym, nie ma podstawy prawnej na wyznaczenie terminu realizacji zaleceń w przypadku, gdy dyrektor szkoły nie wniósł do nich zastrzeżeń. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty przewiduje:
Jeżeli dyrektor szkoły lub placówki nie zrealizuje w wyznaczonym przez wizytatora terminie zaleceń, organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego szkołę z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły nawet w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wniosek ten będzie wiążący dla organu prowadzącego.
Efektywność nadzoru pedagogicznego, a w konsekwencji poprawa jakości pracy szkół wymaganie tylko działania ich dyrektorów i nauczycieli, lecz całej społeczności szkolnej. Resort edukacji chce zaangażować organy prowadzące, uczniów i ich rodziców w działania związane z wykorzystaniem wyników nadzoru pedagogicznego. W tym celu projekt nowelizacji wprowadza przepisy, na podstawie których:
Polecam także artykuł na temat innych planowanych zmian: "Obszerne zmiany w prawie oświatowym już od 1 stycznia 2015 roku"
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń