Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Kontrole PIP 2012 - także w szkołach!

88 tysięcy - tyle kontroli ma zamiar przeprowadzić Państwowa Inspekcja Pracy w 2012 r. Szczególny nacisk będzie kładziony na sprawdzanie terminowości wypłaty wynagrodzeń.

Konsultacje płacowe zakończone

26 kwietnia 2012 r. zakończyły się rozmowy dotyczące tegorocznych podwyżek dla nauczycieli. Stawki wynagrodzeń zaproponowane przez MEN w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń nauczycieli zostały zaakceptowane. Związki zawodowe nauczycieli chcą dalej rozmawiać, nie tylko o konkretnych stawkach wynagrodzeń nauczycieli, lecz o zmianie systemowych rozwiązań dotyczących wynagradzania nauczycieli.

Nowa podstawa programowa - nowe kwalifikacje nauczycieli

W związku z nową podstawą programową kształcenia ogólnego, której realizacja rozpocznie się w klasach pierwszych liceum ogólnokształcącego od roku szkolnego 2012/2013, zmienione zostało rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Zmiana wprowadza odrębne regulacje dotyczące kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotów uzupełniających na IV etapie edukacyjnym, tj. historii i społeczeństwa oraz przyrody. Nowe przepisy wchodzą w życie 4 maja 2012 r.

6 mln zł na program "Bezpieczna i przyjazna szkoła"

Rada Ministrów przyjęła 17 kwietnia harmonogram realizacji zadań rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła". Na finansowanie programu w 2012 r. przeznaczono w budżecie państwa 6 mln zł.

Większa anonimowość gromadzonych danych - nowelizacja ustawy o SIO

MEN planuje zmiany w ustawie o SIO. Projekt nowelizacji zwiększa poziom anonimowości gromadzonych w systemie danych dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferowanej przez szkoły i placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne. 5 kwietnia projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Zawirowania wokół postępowania dyscyplinarnego nauczycieli

W 2011 roku MEN opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie komisji dyscyplinarnych nauczycieli, lecz wstrzymano nad nim prace. 4 kwietnia 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny zwrócił się do resortu edukacji o zmianę tych przepisów, ponieważ obecne uregulowania nie pozwalają adekwatnie egzekwować przestrzegania zasad etyki nauczyciela.

Negocjacje w sprawie wynagrodzeń nauczycieli

3 kwietna 2012 r. odbyła się konferencja MEN oraz przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających nauczycieli, dotycząca zmiany rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń nauczycieli. W czasie spotkania przedstawiciele związków zawodowych zgłosili postulaty i pytania dotyczące przedstawionych propozycji. Ustalono, że rozmowy na temat projektu rozporządzenia będą kontynuowane na kolejnym spotkaniu.

Rusza "Cyfrowa szkoła"!

Dnia 3 kwietnia Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie „Rządowego programu rozwijania  kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - Cyfrowa szkoła" oraz wydała rozporządzenie w sprawie warunków, form i trybu realizacji przedsięwzięcia dotyczącego rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - dokumenty przedłożone przez ministra edukacji narodowej.

Zasady dowozu dzieci do szkoły będą bardziej elastyczne

Planowana jest zmiana ustawy o systemie oświaty, która umożliwi organizowanie bezpłatnego dowozu do szkoły także dla uczniów, których droga do szkoły jest krótsza, niż przewiduje to UoSO.

RPD: aby jedzenie w szkołach było odpowiednie dla dzieci

Rzecznik Praw Dziecka po raz drugi zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośba o przeprowadzenie analizy jakości żywienia dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach oraz prawne uregulowanie norm żywieniowych dla dzieci.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty