Wiemy już, jakie będą zasady przyznawania i rozliczania dotacji celowej na podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe w szkołach artystycznych w 2024 r. Opublikowano właśnie projekt rozporządzenia regulującego szczegółowo te kwestie. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 kwietnia 2024 r.
Szkoły i placówki oświatowe będą mogły zatrudniać pracowników z Ukrainy bez pozwolenia na pracę przynajmniej do 30 czerwca 2024 r. Zmiany dotyczą osób, które przybyły do Polski w związku z agresją rosyjską.
W najbliższym czasie mają nastąpić zmiany w zakresie niezadawania i nieoceniania prac domowych uczniom szkół podstawowych oraz wliczania do średniej ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki. Brak prac domowych będzie jednak różnił się na pierwszym i drugim etapie edukacyjnym. Sprawdzamy szczegóły zmian oraz możliwy termin ich wejścia w życie.
Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, który ma istotnie zmienić zasady ustalania stawek wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z projektem mają być one waloryzowane w oparciu o przeciętne wynagrodzenie ogłaszane przez GUS. Wejście w życie zmian jest dość prawdopodobne, ponieważ ich poparcie deklarują dwie największe partie w parlamencie. Sprawdźmy więc, jakie rozwiązania w zakresie wynagrodzeń nauczycieli przewidziano w projekcie.
Wiemy już, ile wyniesie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Sprawdź, jakie podwyżki otrzymają nauczyciele w 2024 r. Projekt nowelizacji rozporządzenia płacowego z nowymi stawkami został już przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji.
Rusza kolejny etap programu „Posiłek w szkole i w domu”. Z dofinansowań na jadalnie i stołówki szkolne będą mogły skorzystać organy prowadzące publiczne szkoły podstawowe. Sprawdź, na co będzie można przeznaczyć środki z programu i jakie będą limity dofinansowania.
Branżowe centra umiejętności to nowe placówki oświatowe wyspecjalizowane w kształceniu w poszczególnych branżach. Już niedługo placówki te będą mogły realizować turnusy dokształcania teoretycznego w ramach przygotowania zawodowego młodocianych.
Od nowego roku szkolnego zmieni się wymiar godzin nauki języka mniejszości narodowej. Wymiar ten zostanie ujednolicony dla wszystkich mniejszości do 3 godzin tygodniowo.
W 2024 r. nastąpią zmiany w zakresie finansowania z subwencji oświatowej dodatkowych zajęć języka mniejszości narodowej. W związku z tym konieczne są dostosowania wartości wag dla uczniów mniejszości niemieckiej.
Opublikowano projekt nowego rozporządzenia regulującego ubieganie się o dotację celową na podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. Zawiera on nowe formularze wniosków dotyczących dotacji, ale też terminy jej udzielania.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty