Dokumenty powiązane z "Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 80)"
Aktualności
Dodatek za trudne warunki w klasie łączonej a grupa międzyklasowa i międzyoddziałowa
Nauczyciel ma prawo do dodatku za trudne warunki w klasie łączonej. Nie zawsze jednak prowadzenie zajęć w połączonej grupie uczniów uprawnia do takiego dodatku. Sprawdź, kiedy nauczyciel otrzyma dodatek trudne warunki w klasie łączonej.
-
Michał Kowalski
- 24 marzec 2023
- Dodatki dla nauczycieli
Zajęcia z techniki zamiast drugiego języka obcego – kiedy i jak zorganizować
Przepisy prawa oświatowego nie przewidują innych rozwiązań niż realizacja zajęć techniki, jeśli uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim nie realizuje nauki drugiego języka obcego. Przepisy nie zawierają jednak żadnych wskazówek dotyczących sposobów organizacji takich zajęć.
-
Marzenna Czarnocka
- 8 grudzień 2022
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
2320022731
Porady
Ile przedmiotów rozszerzonych może realizować uczeń LO
Pytanie: Czy uczeń, który od września będzie uczęszczał do liceum ogólnokształcącego, może realizować 4 rozszerzenia?
Małgorzata Celuch
- 5 sierpień 2024
- Organizacja zajęć szkolnych
Przygotowanie do zawodu nauczyciela, który prowadzi zajęcia dodatkowe
Pytanie: Czy nauczyciel, który realizuje zajęcia dodatkowe, dla których nie została ustalona podstawa programowa, a program tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela?
Anna Król
- 16 listopad 2023
- Przygotowanie do zawodu
Czy próby do akademii mogą odbywać się w czasie lekcji
Pytanie: Czy uczniowie mogą mieć próby do akademii podczas swoich lekcji? Kto wtedy odpowiada za bezpieczeństwo? Co z obecnością ucznia na lekcji? Nauczyciele nie chcą zostawać po pracy, aby mieć próby.
Bożena Winczewska
- 7 listopad 2023
- Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów
Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym – organizacja nauczania
Pytanie: Jak zorganizować nauczanie w klasie V szkoły dla ucznia niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu umiarkowanym? Czy uczeń musi uczęszczać na wszystkie zajęcia z klasą? Czy obowiązuje go ten sam plan nauczania? Gdzie odnotowywać obecność – w dzienniku zajęć lekcyjnych, czy dodatkowym dzienniku?
Marzenna Czarnocka
- 6 wrzesień 2023
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Dotacja na podręczniki dla ucznia z przedłużonym okresem nauki
Pytanie: Czy uczniowi z przedłużonym okresem nauki na poziomie klasy VII przysługuje taka sama dotacja na podręczniki jak uczniowi promowanemu? Czy przy wykazywaniu liczby uczniów na danym poziomie edukacyjnym istotnym jest fakt, iż w roku dotacyjnym znaleźli się oni na danym poziomie wskutek przedłużenia?
Bożena Winczewska
- 26 czerwiec 2023
- Finanse i rachunkowość
Powierzenie edukacji informatycznej nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej
Pytanie: Czy mogę przydzielić zajęcia komputerowe (edukację informatyczną) w klasach I-III szkoły podstawowej paniom, które prowadzą ww. klasy? Panie te są po edukacji wczesnoszkolnej, ale żadna z nich nie posiada dodatkowych uprawnień w zakresie nauczania informatyki.
Leszek Zaleśny
- 9 czerwiec 2023
- Zatrudnianie nauczycieli
Podział na grupy w arkuszu organizacyjnym a zwiększona liczba uczniów w klasie
Pytanie: Czy do arkusza organizacyjnego szkoły na rok szkolny 2023/2024 do podziału na grupy, np. język angielski, wychowanie fizyczne, informatyka, należy brać obecną liczbę uczniów w klasie z uczniami z Ukrainy (uchodźcy) czy bez? Obecnie w klasie jest 25 uczniów (4 uczniów w tej klasie to uchodźcy), jak odejmę 25-4=21, czyli klasa nie ma podziału na język.
Jacek Miklasiński
- 13 marzec 2023
- Arkusz organizacyjny szkoły
Jaki zespół sporządza opinię o przedłużeniu okresu nauki uczniowi ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego
Pytanie: Jaki zespół nauczycieli powinien wydać opinię, z której wynika potrzeba przedłużenia okresu nauki uczniowi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, w przypadku, kiedy uczeń nie realizuje obowiązku nauki w naszej szkole tylko uczęszcza do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego?
Marzenna Czarnocka
- 10 marzec 2023
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Uzupełnianie różnic programowych z przyrody i techniki przez uczniów z Ukrainy
Pytanie: Pytanie dotyczy wyrównywania różnic programowych dla uczniów z Ukrainy, szczególnie z przedmiotów przyroda i technika. W rozporządzeniu jest mowa o uczniach kl. 7 i 8, jak natomiast traktować uczniów w niższych klasach?
Mirosława Graf
- 25 październik 2022
- Rekrutacja i przechodzenie uczniów z innej szkoły
Ramowe plany nauczania w szkole niepublicznej
Pytanie: W jakim zakresie rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania obowiązuje szkoły niepubliczne? Czy w szkole niepublicznej można podzielić na grupy oddział np. na lekcjach fizyki, polskiego, religii?
Michał Łyszczarz
- 26 wrzesień 2022
- Organizacja zajęć szkolnych
Przejdź do strony:
25228241572411023808235482349223149231442249222354