Dokumenty powiązane z "Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2010 r. nr 228, poz. 1487)"
Aktualności
Uczeń bez promocji - tylko jako ostateczność
Uczeń klasy III otrzymał cztery oceny niedostateczne a tym samym nie ukończył szkoły. Nie składał podania o podwyższenie oceny, wtedy gdy był informowany o grożących mu ocenach (na miesiąc przed klasyfikacją) ani nie wniósł zastrzeżenia w ciągu 7dni (zgodnie z rozporządzeniem MEN) już po klasyfikacji końcowej. Matka ucznia wystąpiła do kuratorium o umożliwienie poprawki. Dostała odpowiedź odmowną. Kuratorium zarzuca dyrektorowi brak skutecznego nadzoru nad nauczycielami, którzy powinni tak mobilizować ucznia do pracy, aby ten otrzymał promocję, gdyż na I semestr z tych przedmiotów miał oceny dopuszczające. Czy zarzuty są słuszne? Jakie działania w następnym roku wobec tych nauczycieli powinien podjąć dyrektor? To przykład z życia szkoły. Zapoznaj się z opinią i radami eksperta z kuratorium na temat tego, czy szkoła może nie promować ucznia, jak powinni postąpić nauczyciele i dyrektora.
-
Wanda Pakulniewicz
- 9 sierpień 2012
- Ocenianie uczniów
Porady
Podstawa programowa z zajęć gimnastyki korekcyjnej
W planie zajęć mogą być zajęcia zorganizowane dla grupy uczniów wynikające z ich potrzeb, takie jak zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia ruchowe o charakterze korekcyjnym czy zajęcia logopedyczne. Organizowane są one w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej udzielanej uczniom (§ 6 rozporządzenia MEN z 17 listopada 2010 r.).
Bożena Winczewska
- 5 marzec 2012
- Podstawa programowa, szkolny plan nauczania
"Zboczony" nauczyciel - czy opinia z ankiety dla uczniów wystarczy do wyciągnięcia konsekwencji
Niezależnie od tego, w jakim celu przeprowadzono ankietowanie uczniów, wyniki ankiety pokazują problem w relacjach uczeń - nauczyciel. Jeśli w szkole została opracowana odpowiednia procedura określająca sposób postępowania w przypadku konfliktu pomiędzy nauczycielem a uczniem, to ona obowiązuje dyrektora. Zadania dyrektora i zasady postępowania w takiej sytuacji opisuje poniższy artykuł.
Bożena Winczewska
- 17 luty 2012
- Postępowanie w trudnych sytuacjach
Decyzja dyrektora o powołaniu zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Marzenna Czarnocka
- 8 grudzień 2011
- Organy wewnętrzne szkoły
Wymiar zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolu
Wanda Pakulniewicz
- 12 styczeń 2012
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Liczba uczniów na zajęciach gimnastyki korekcyjnej
Leszek Zaleśny
- 2 kwiecień 2012
- Organizacja zajęć szkolnych
Czas trwania zajęć specjalistycznych
We wszystkich typach szkół czas trwania zajęć specjalistycznych został określony w rozporządzeniu MENiS z 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Szczegółowe przepisy opisane są w tej poradzie.
Marzenna Czarnocka
- 29 luty 2012
- Organizacja zajęć szkolnych
Forma powołania zespołów do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Zgodnie z projektem zmian do obowiązującego rozporządzenia MENiS z 17 listopada 2010 r. w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w ogóle nie ma potrzeby powoływania zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej w sformalizowany sposób.
Marzenna Czarnocka
- 29 marzec 2012
- Dokumentacja szkolna - przepisy ogólne
Zakres obowiązków psychologa i pedagoga szkolnego
Agnieszka Kosiarz
- 21 wrzesień 2024
- Organy wewnętrzne szkoły
Zatrudnienie nauczyciela zajęć rewalidacyjnych - kto o tym decyduje
Agnieszka Kosiarz
- 13 czerwiec 2011
- Zatrudnianie nauczycieli
Godzina pracy logopedy w przedszkolu - 45 minut czy 60 minut
Leszek Zaleśny
- 2 listopad 2011
- Rozliczanie czasu pracy nauczyciela