Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organy wewnętrzne szkoły

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów, dzięki którym dowiesz się, jaką powinny mieć strukturę uchwały rady pedagogicznej, jakie zapisy powinny się znaleźć w regulaminie rady rodziców, jakie rada rodziców ma kompetencje, jakie zadania spoczywają na samorządzie uczniowskim, jak zorganizować rade pedagogiczna w zespole szkół. Poznaj najważniejsze elementy współpracy szkoły z organami wewnętrznymi!

Głosowanie jawne zamiast tajnego – w przypadku opinii na temat pracy dyrektora

Pytanie: Czy można zapisać w regulaminie rady pedagogicznej, że istnieje możliwość głosowania jawnego w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej pracy pracownika, dyrektora, jeżeli nikt z członków rady nie wniesie jasnego sprzeciwu przeciwko takiej formie głosowania? Czy przyjęta uchwała w sprawie wyrażenia opinii wobec danej osoby jest wówczas poprawna?

Nieobecność nauczyciela za radzie pedagogicznej a głosowanie nad przyjęciem protokołu

Pytanie: Czy nauczyciel nieobecny na posiedzeniu rady pedagogicznej ma prawo zagłosować nad przyjęciem protokołu z tej rady?

Czy rada rodziców może wpływać na zasady oceniania zachowania

Czy rada rodziców może wpływać na zasady oceniania zachowania

Rada rodziców ma prawo wnioskować do rady pedagogicznej we wszystkich sprawach szkoły.  Jednak wnioski rady rodziców dotyczące zapisów statutu w zakresie oceniania zachowania nie są dla rady pedagogicznej wiążące. Przepisy nie przewidują bowiem opiniowania przez radę rodziców zapisów statutu. 

Brak protokołu z rady pedagogicznej – jak uzupełnić w księdze

Pytanie: Protokoły rady pedagogicznej zapisywane są w księdze protokołów. Podczas szkoleniowego posiedzenia rady nie został zapisany protokół i jego brak został odkryty po napisaniu kolejnego protokołu. Czy istnieje możliwość zapisania zaległego protokołu w dalszej kolejności w księdze protokołów?

Jak wprowadzić nowy regulamin rady rodziców

Pytanie: Jaki jest tryb tworzenia i wprowadzania nowego regulaminu rady rodziców? Stary jest nieaktualny z powodu wyłączenia za szkoły oddziałów przedszkolnych.

Jak numerować protokoły rady pedagogicznej

Pytanie: W jaki sposób numerować strony protokołów rady pedagogicznej. Czy prawidłowe jest numerowanie stron od 1. w każdym roku szkolnym?

Księga protokołów rady pedagogicznej w formie elektronicznej – jak prowadzić

Pytanie: Jak prawidłowo stworzyć księgę protokołów w formie elektronicznej? Czy należy razem z nią zszywać i oprawiać jako załączniki uchwały, zarządzenia, sprawozdania? W jaki sposób numerować strony protokołu?

Lista obecności na posiedzeniu rady pedagogicznej

Pytanie: Czy na liście obecności rady pedagogicznej znaleźć się imiona i nazwiska wszystkich jej członków?

Jak rozwiązać radę szkoły

Jak rozwiązać radę szkoły

Rada szkoły kończy swoją kadencję po 3 latach. Jeśli więc minęły 3 lata od jej powołania, to nie trzeba podejmować żadnych działań, by ją rozwiązać. Inaczej jednak będzie w przypadku, gdy kadencja trwa. Sprawdź, jakie są możliwości rozwiązania rady szkoły.

Odrębne rady pedagogiczne w zespole a wspólne szkolenia

Pytanie: Jesteśmy zespołem placówek oświatowych, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i przedszkole. Mamy dwa odrębne statuty i jeden wspólny regulamin rady pedagogicznej. Czy rady obydwu placówek mogą mieć posiedzenie wspólne (np. szkoleniowe) i posiedzenia odrębne (np. klasyfikacyjne)? Jaki zapis wprowadzić do statutów szkoły i przedszkola, aby był zgodny z przepisami prawa?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty