Kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych z nowymi przepisami o akredytacji

Data publikacji: 17 grudnia 2024 r.
Poleć znajomemu
Kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych z nowymi przepisami o akredytacji

Uzyskanie akredytacji na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych możliwe jest również przez branżowe centrum umiejętności. Tak przewiduje najnowsze rozporządzenie w sprawie akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Sprawdzamy, jakie jeszcze zmiany zaszły w kształceniu ustawicznym.

Akredytacja na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych – nowe przepisy

Kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych mogą prowadzić jednostki systemu oświaty, tj. publiczne i niepubliczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, branżowe centra umiejętności. Akredytacja na takie kształcenia możliwa stała się więc dla branżowych centrów umiejętności. Są to turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, branżowe szkolenia zawodowe i kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych.

Względem dotychczas obowiązującego stanu prawnego dotyczącego akredytacji, w nowych przepisach uwzględniono również:

  • warunki i tryb przyznania akredytacji na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych,
  • szczegółowe warunki i tryb odmowy przyznania akredytacji,
  • zadania przewodniczącego zespołu akredytacyjnego.

Jak złożyć wniosek akredytacyjny

Wniosek do kuratora oświaty o przyznanie akredytacji składają: dyrektor placówki (w uzgodnieniu z organem prowadzącym), a także osoba reprezentująca inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej. Ubiegając się o przyznanie akredytacji na daną formę pozaszkolną, należy złożyć odrębny wniosek w odniesieniu do każdej formy.

Do wniosku o przyznanie akredytacji, o którym mowa wyżej, należy dołączyć:

1) kopię aktu założycielskiego placówki publicznej albo zaświadczenia o wpisie placówki niepublicznej do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez JST;

2) kopię statutu placówki albo innego podmiotu prowadzącego kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej, a w przypadku gdy podmiot ten nie posiada statutu – kopię innego dokumentu stanowiącego podstawę jego funkcjonowania wraz z informacją o organizacji i zakresie działalności prowadzonej przez ten podmiot;

3) własną ocenę kształcenia ustawicznego w formie pozaszkolnej prowadzonego przez placówkę albo inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej, opracowaną przez dyrektora placówki albo osobę reprezentującą inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej;

4) dowód wniesienia opłaty albo oświadczenie o prowadzeniu przez placówkę albo inny podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej całości kształcenia nieodpłatnie..

Wzór wniosku o przyznanie akredytacji jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Minimalna liczba godzin kształcenia – z przepisami przejściowymi

Jednocześnie opublikowano nowelizację rozporządzenia MEiN z 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, w którym wprowadzono zmianę minimalnej liczby godzin kształcenia:

  • na branżowym szkoleniu zawodowym dla uczniów i studentów – na poziomie co najmniej 15 godzin,
  • w przypadku branżowych szkoleń zawodowych dla osób niebędących uczniami i studentami – na poziomie dwukrotnie wyższym, tj. co najmniej 30 godzin.
Nowe regulacje przewidują przepisy przejściowe – branżowe szkolenia zawodowe dla studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich rozpoczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prowadzi się w dotychczasowym wymiarze do zakończenia tych szkoleń.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji z 4 grudnia 2024 r. w sprawie akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1857).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji z 12 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1854).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql