Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z opieką nad uczniami podczas zajęć w szkole czy np. ferii letnich czy zimowych. Dowiesz się m.in. kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia przebywającego na terenie szkoły po zakończeniu lekcji, kto może odbierać dziecko ze świetlicy, kto przejmuje odpowiedzialność za uczniów podczas wyjazdów na konkursy czy basen. Sprawdź, jak prawidłowo zorganizować dyżury nauczycieli, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w szkole.

Kto ponosi odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w szkole lub podczas wycieczki

Kto ponosi odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w szkole lub podczas wycieczki

Za szkodę majątkową (zagubienie lub zniszczenie rzeczy uczniów) powstałą w szkole lub w trakcie wycieczki, odpowiedzialność ponosi nauczyciel. Rodzic poszkodowanego ucznia może dochodzić odszkodowania na drodze cywilnoprawnej, ale adresatem roszczenia będzie organ prowadzący szkołę.

Uczeń pełnoletni – czy może się zwolnić z zajęć

Pytanie: Czy uczeń pełnoletni może zwolnić się samodzielnie w czasie trwania zajęć szkolnych? Jeśli tak, to czy powinien zrobić to w formie pisemnej? Jak pogodzić ten fakt z odpowiedzialnością szkoły za zdrowie i życie ucznia?

Czy szkoła może nie ponosić odpowiedzialności za uczniów, którzy samowolnie opuszczają budynek

Pytanie: Czy w procedurze/regulaminie "bezpiecznego pobytu ucznia w szkole" może być zapis: "Szkoła nie podnosi odpowiedzialności za zdarzenia z udziałem ucznia ani za wypadki ucznia w czasie samowolnego opuszczenia terenu szkoły lub samowolnego przebywania na jej terenie"? Dotyczy to uczniów, którzy opuszczają lekcje bez pozwolenia, bez zwolnienia przez rodzica.

Dowóz uczniów do szkół – kto odpowiada za odprowadzenie dzieci do budynku

Zdarza się, że przystanek autobusowy, na który dowożone są dzieci do szkół, znajduje się w większej odległości od placówki. Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za dzieci? Okazuje się, że sprawy związane z przekazywaniem opieki nad uczniami powinny być przedmiotem ustaleń pomiędzy organizatorem dowozu a dyrektorem szkoły. Mogą również wynikać z regulaminu dowozu.

Zajęcia świetlicowe w dniu zakończenia roku – co na to przepisy

Zajęcia świetlicowe w dniu zakończenia roku – co na to przepisy

Czy w dniu zakończenia roku szkolnego szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę świetlicową, jak każdego innego dnia w pełnym wymiarze czasu pracy świetlicy? W tej kwestii różne są opinie dyrektorów, ale przepisy mówią jednoznacznie.

Nieuczęszczanie na lekcje religii a czas wolny uczniów

Pytanie: W szkole ponadpodstawowej wielu uczniów nie uczęszcza na lekcje religii. W związku z tym dyrektor szkoły musi zapewnić uczniom opiekę w trakcie trwania tych zajęć. Czy powinien zebrać od rodziców oświadczenia, że biorą odpowiedzialność za dziecko w tym czasie i uczniowie mogliby wtedy mieć tzw. czas wolny?

Odbiór dzieci ze szkoły – czy możliwy przez osobę nieupoważnioną

Pytanie: W statucie mamy zapis: "Dzieci są przyprowadzane i odbierane ze szkoły przez rodziców lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą pełne bezpieczeństwo". Problem powstaje w sytuacjach nagłych, kiedy rodzic, ani osoba upoważniona nie może odebrać dziecka. Czy wówczas rodzic może zadzwonić do nauczyciela i poprosić o odbiór przez osobę nieupoważnioną?

Kto jest odpowiedzialny za uczniów, którzy przebywają na terenie szkoły przed lekcjami

Pytanie: Czy dyrektor ponosi odpowiedzialność za uczniów, którzy przychodzą do szkoły lub są przywożeni i poza planem lekcji? Na przykład uczeń rozpoczyna lekcje zgodnie z planem o 9.50, a o godzinie 7 jest w szkole. Czy dyrektor ma obowiązek zorganizować opiekę takim uczniom (klasy IV-VIII)?

Czy dyrektor ma obowiązek zorganizowania nauczania zdalnego dla jednego ucznia

Czy dyrektor ma obowiązek zorganizowania nauczania zdalnego dla jednego ucznia

Zdarza się, że pojedynczy uczniowie klasy przebywają na kwarantannie. Co ma zrobić dyrektor, gdy pozostała część klasy pracuje stacjonarnie. Czy jest obowiązek organizacji zdalnej nauki dla jednego ucznia?

Odpowiedzialność za ucznia w okularach na zajęciach WF

Pytanie: Czy nauczyciel WF ma prawo odmówić uczniowi noszącemu okulary udziału w zajęciach, jeśli uczeń ten nie może ćwiczyć bez okularów? Co w przypadku, kiedy dziecku coś się stanie podczas zajęć? Kto ponosi odpowiedzialność w takim przypadku, jeśli rodzic nie wyraża zgody na zdjęcie okularów?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty