Pytanie: Szkoła powinna posiadać atesty na zabawki, meble, sprzęt sportowy itp. Czy jeżeli rodzice chcą zakupić na rzecz szkoły trampolinę to też musi posiadać wszystkie atesty?
Pytanie: Czy obowiązek pełnienia dyżurów podczas przerw dotyczy także nauczycieli świetlicy?
Pytanie: Jestem nauczycielem wychowania fizycznego. Równo z dzwonkiem na lekcje wpuszczam uczniów do rozbieralni, przed końcem lekcji wypuszczam uczniów, aby się ubrali. Dyrektor szkoły zwraca mi uwagę, że moja lekcja nie trwa 45 minut i te czynności rozbierania i ubierania powinny odbywać się na przerwach. Czy muszę być i stać przy rozbieralniach?
Pytanie: Jakie sankcje prawne można zastosować wobec nauczyciela, który zostawił klasę - z którą powinien prowadzić lekcję - bez opieki?
Pytanie: Jaka jest odpowiedzialność wychowawcy klasy za uczniów w czasie studniówki organizowanej w restauracji?
Pytanie: Czy można powierzyć opiekę nad sześciolatkiem, w czasie powrotu do domu jedenastoletniej siostrze, jeżeli rodzeństwo razem dojeżdża autobusem do szkoły?
Do zadań nauczycieli należy sprawowanie nad uczniami nadzoru. Jednak czy nadzór dotyczy tylko obowiązkowych zajęć lekcyjnych: lekcji, wycieczek, czy wyjść np. do teatru? Jak jest uregulowana kwestia dotycząca sprawowania nadzoru w czasie przerw, czy - co budzi jeszcze więcej kontrowersji - przed i po zajęciach lekcyjnych?
Wypadki zdarzają się w każdej szkole. Aby pociągnąć nauczyciela do opowiedzialności nie jest nawet konieczne wystąpienie konkrtenje szkody, ale samo narażenie uczniów na niebezpieczeństwo, np. gdy nauczyciel wykonuje doświadczenie chemiczne w obecności uczniów bez zachowania przepisów bhp. Odpowiedzialność nie ma jednak jednego wymiaru, w zależności od konkretnego przypadku nauczyciel może ponieść odpowiedzilność cywilną, karną, służbową lub administracyjną.
Pytanie: Z powodu zagrożenia powodzią, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podjąłem w porozumieniu z organem prowadzącym decyzję o zawieszeniu zajęć w szkole w dniach 18-20 maja 2010 roku. Otrzymałem informację, że muszę te dni odpracować ponieważ kwestię tę regulują zapisy zawarte w § 6. ust. 1 rozporządzenia MENiS z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego. Jako dyrektor szkoły podjąłem decyzję w stanie wyższej konieczności (zalane piwnice i budynek). Zaznaczam, że wszyscy pracownicy wykonywali w tych dniach swoje obowiązki w dwójnasób: wypompowywali wodę, wynosili sprzęty, pomoce dydaktyczne itp. Osobną kwestią jest fakt, że może nie wystarczyć sobót na potencjalne odpracowanie tych dni. Podsumowując: "Mam te dni odpracować czy też nie?" Jakie są podstawy prawne decyzji?
Pytanie: Nauczycielka otrzymała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, z którego wynika, że uznano stopień niepełnosprawności jako umiarkowany. We wskazaniach dotyczących zatrudnienia napisano "praca w warunkach pracy chronionej". Czy z tego zapisu wynika ,że nauczycielka nie ma obowiązku pełnienia dyżurów podczas przerw między lekcjami?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty