Pytanie: W ramach promocji szkoły nauczyciele wyjeżdżają prywatnymi samochodami do okolicznych gimnazjów (odległość do 50 km). Czy mogą na te wyjazdy zabierać uczniów?
Pytanie: Przed wyjazdem na wycieczkę szkolną autokar został poddany kontroli. Policjanci skontrolowali również pod względem trzeźwości kierowcę i opiekunów (nauczycieli). Kontrola kierowcy odbyła się przy radiowozie, poza polem widzenia uczniów, natomiast nauczyciele byli kontrolowani przy wejściu do autokaru, na oczach dzieci. Kontrolę zlecili rodzice uczniów. Organizując wycieczki, zawsze wnioskujemy o przeprowadzenie badania stanu technicznego samochodu, nigdy jednak do tej pory nie badano trzeźwości nauczycieli. Czy nauczyciele przed wycieczką powinni być badani pod względem trzeźwości? Czy badanie mogło się odbywać w obecności uczniów? Czy dyrektor szkoły ma prawo dowiedzieć się, kto wnioskował o przeprowadzenie badania?
Pytanie: Czy obydwoje rodzice muszą wyrazić zgodę na udział dziecka w wycieczkach szkolnych? Co w wypadku rodzica przebywającego za granicą?
Pytanie: Czy przy rozliczeniu wycieczki kierownik wycieczki powinien przedstawić fakturę (np. za bilety wstępu do kina, wynajem autokaru, itp.) czy może przedstawić paragon?
Pytanie: Czy wycieczka rowerowa, w której nie wymaga się od uczestników przygotowania kondycyjnego, a tylko umiejętności specjalistycznych, jest imprezą turystyki kwalifikowanej?
Pytanie: Czy mogę zarządzić, że opiekunami na wycieczce szkolnej mogą być tylko nauczyciele czynni zawodowo albo rodzice uczniów i nie zezwolić na udział w takiej imprezie emerytowanego nauczyciela?
Pytanie: Czy uczestnik wycieczki musi być odebrany na końcu imprezy przez rodziców/opiekunów?
Wiosna to czas szczególnie sprzyjający wycieczkom szkolnym. Warto przypomnieć nauczycielom-opiekunom, że ponoszą odpowiedzialność za życie i zdrowie uczniów, uzmysłowić im konsekwencje prawne zaniedbań w sprawowaniu tej opieki. Brak wyobraźni, bagatelizowanie zagrożeń, bierna postawa wobec niepokojących zdarzeń może skończyć się tragicznie. Każda inicjatywa zmierzająca do poprawy bezpieczeństwa uczniów powinna stać się moralnym zobowiązaniem dyrektora, kierownika wycieczki i wychowawcy! Z życia szkoły: W jednej ze szkół po wycieczce szkolnej dyrektor dowiedział się, że nauczyciel sprawujący opiekę nad uczniami podczas tej wycieczki, wyczuł alkohol od kierowcy autokaru wiozącego i nie zareagował. Mogło dojść do wypadku. Przeczytaj, co zrobić, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji? Jak postąpić wobec nauczyciela?
Pytanie: Czy nauczyciel ma obowiązek wypełnić kartę wycieczki, jeżeli wyjście z uczniami odbywa się w ramach zajęć lekcyjnych.? Czy wystarczy wypisanie się w dzienniku wyjść?
Pytanie: Czy jest określona liczba wycieczek w ciągu roku szkolnego?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty