Kurator oświaty w obecnym stanie prawnym ma wpływ na powoływanie i odwoływanie nauczycieli z funkcji kierowniczych. Po wejściu w życie nowelizacji Prawa oświatowego nazywanej Lex Czarnek 2.0. wpływ ten będzie silniejszy niż dotychczas. Sprawdź, jaka jest rola kuratora w obsadzie funkcji kierowniczych w szkole.
Zasadniczo obsada funkcji dyrektora szkoły następuje po konkursie, który ogłasza i przeprowadza organ prowadzący. W składzie komisji konkursowej powoływanej przez organ prowadzący znajdzie się 3 przedstawicieli kuratora, spośród których każdy ma po jednym głosie. Głosy te nie są uprzywilejowane w stosunku do głosów innych członków komisji konkursowej.
Powierzenie funkcji dyrektora może nastąpić także bez konkursu. Aktualnie jest to możliwe jedynie wówczas, gdy:
W obecnym stanie prawnym kandydata na stanowisko dyrektora w takiej sytuacji ustala się w porozumieniu z kuratorem oświaty. Po wejściu w życie Lex Czarnek 2.0. zamiast działania w porozumieniu wymagane będzie zasięgnięcie pozytywnej opinii kuratora, a więc de facto uzyskanie jego zgody.
W razie braku opinii lub w przypadku opinii negatywnej nie będzie można powierzyć funkcji dyrektora bez konkursu wybranemu kandydatowi. Konieczne będzie wtedy znalezienie innego kandydata lub ponowna organizacja konkursu.
Kurator oświaty wyraża opinię także w przedmiocie powierzenia funkcji dyrektora osobie niebędącej nauczycielem (tzw. dyrektorowi – menedżerowi). Po wejściu w życie Lex Czarnek 2.0. wymagana będzie tu opinia pozytywna.
To jednak nie wszystko. Po zmianach pozytywna opinia kuratora będzie konieczna również do powierzenia funkcji dyrektora na okres krótszy niż 5 lat szkolnych. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie w uzasadnionych przypadkach i na okres nie krótszy niż na 1 rok szkolny
Nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą może być odwołany bez wypowiedzenia w razie wystąpienia szczególnie uzasadnionego przypadku. O tym, kiedy takie odwołanie jest możliwe, przeczytasz tutaj>>
W tym trybie odwołany może zostać zarówno dyrektor jak i nauczyciel pełniący inną funkcję kierowniczą. W każdym z tych przypadków wymagane jest obecnie uzyskanie opinii kuratora. Kurator oświaty wydaje opinię w terminie 21 dni. Po wejściu w życie Lex Czarnek 2.0 konieczne będzie zaś uzyskanie pozytywnej opinii kuratora.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń