Wysokość odprawy nauczyciela, któremu ograniczono zatrudnienie na podstawie art. 225 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, oblicza się z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ograniczenia tego zatrudnienia (art. 225 ust. 11 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Analogiczna regulacja obowiązuje w innych szkołach, a przed wejściem w życie przepisów przejściowych dotyczyła również gimnazjów.
Warto zaznaczyć, że ustawodawca nie używa sformułowania "ostatniego ograniczenia zatrudnienia". Oznacza to, że w przypadku więcej niż jednego kolejno następującego po sobie ograniczenia zatrudnienia nauczycielowi, z którym rozwiązano stosunek pracy, należy wypłacić odprawę obliczoną w oparciu o wymiar zajęć sprzed pierwszego ograniczenia zatrudnienia, a więc z pełnego wymiaru zajęć.
Odprawa przysługuje z tytułu rozwiązania stosunku pracy w danej szkole. Podjęcie zatrudnienia w innej szkole, nawet prowadzonej przez ten sam organ, nie obliguje nauczyciela do zwrotu otrzymanej odprawy - nawet, gdyby zatrudnienie zostało podjęte bezpośrednio po ustaniu poprzedniego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń