Planując poszczególne czynności w ruchu kadrowym, dyrektor musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi dla szkoły. Chodzi tu przede wszystkim o odprawy. Dowiedz się, jakie odprawy należy wypłacić nauczycielom zwalnianym w trakcie ruchu kadrowego.
Odprawa z Karty Nauczyciela zawsze dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania
Stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania może być rozwiązany za wypowiedzeniem z powodu całkowitej likwidacji szkoły albo braku możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć w wyniku:
- częściowej likwidacji szkoły,
- zmniejszenia liczby oddziałów,
- zmian w planie nauczania.
W takich przypadkach nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania przysługuje odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy należy wypłacić w ostatnim dniu zatrudnienia tj. 31 sierpnia, chyba że skrócono okres wypowiedzenia. W przypadku spóźnionej opłaty konieczne może okazać się wypłacenie odsetek za opóźnienie.
Kiedy nauczycielowi zatrudnionemu z mianowania nie przysługuje odprawa
Odprawa ta nie należy się natomiast w przypadku rozwiązania stosunku pracy:
- na wniosek nauczyciela,
- za porozumieniem stron,
- z innych przyczyn (np. wskutek upływu okresu niezdolności do pracy lub orzeczenia przeciwwskazań do wykonywania pracy przez lekarza medycyny pracy),
a także:
- wygaśnięcia stosunku pracy np. wskutek stanu nieczynnego,
- przeniesienia służbowego do innej szkoły (nie dochodzi tu bowiem do rozwiązania stosunku pracy),
- zakończenia pełnienia funkcji kierowniczej (jeśli nie doszło do rozwiązania stosunku pracy).
Nauczyciel, który przechodzi w stan nieczynny, musi liczyć się z tym, że straci prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Z drugiej strony w czasie stanu nieczynnego będzie pobierał wynagrodzenie zasadnicze, a więc niejako „odprawę w ratach”.