Nauczycielowi, który w związku z ustaniem zatrudnienia przechodzi na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne, należy się odprawa emerytalna. Wysokość tej odprawy zależy zaś od stażu pracy w szkole. Czy do okresu pracy w szkole zalicza się tu zatrudnienie za granicą?
Do okresu 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze zalicza się także okres skierowania, na podstawie odrębnych przepisów, do pracy pedagogicznej za granicą (art. 88 ust. 1b Karty Nauczyciela). Chodzi tu jednak o zatrudnienie na podstawie skierowania.
Ogólnie okres zatrudnienia za granicą jest zaliczany do stażu pracowniczego, ale nie do okresu zatrudnienia w szkole. Przepis art. 87 ust. 2 Karty Nauczyciela posługuje się sformułowaniem "w szkole". Ilekroć w Karcie Nauczyciela użyte jest takie pojęcie, rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 Karty Nauczyciela, a także odpowiednio ich zespoły (art. 3 pkt 2 Karty Nauczyciela). Tymczasem art. 1 ust. 1 stanowi o szkołach działających na podstawie polskiej ustawy Prawo oświatowe, a więc nie szkołach z systemów oświaty innych państw. Przepis ten nie wymienia natomiast nauczycieli szkół za granicą. Nauczyciele ci są wskazani w art. 1 ust. 2 pkt 1d Karty Nauczyciela, a więc poza zakresem pojęcia "szkoła" z art. 3 pkt 2 Karty Nauczyciela).
Tym samym okres zatrudnienia za granicą nie jest zaliczany do stażu pracy w szkole, warunkującego wysokość odprawy emerytalnej nauczyciela. Odprawa ta wynosi zaś równowartość:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń