W praktyce szkolnej wielu nauczycieli odchodzi z pracy pod koniec roku szkolnego. Może być to efekt zwolnień w ruchu kadrowym, ale też wypowiedzeń złożonych przez nauczycieli bądź porozumień stron. W związku z rozwiązaniem stosunku pracy nauczycielom szkół i placówek samorządowych oraz prowadzonych przez organy administracji rządowej mogą przysługiwać odprawy i inne świadczenia. Sprawdź, od czego zależy prawo do tych świadczeń i w jakim terminie je wypłacić.
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ruchu kadrowym nauczycielowi będzie przysługiwać odprawa. Należy się ona przede wszystkim nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania i umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze, z którym rozwiązano stosunek pracy w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Odprawa ta przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Z kolei nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę zwolniony w ww. trybie przyznaje się odprawę w wysokości:
Odprawa przysługuje także nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, z którym rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem w trybie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. Do jej wypłaty muszą jednak zostać spełnione następujące warunki:
Odprawa ta przysługuje w takiej samej wysokości, jak dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zwolnionego w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela.
Terminem wypłaty odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy jest ostatni dzień zatrudnienia nauczyciela. W przypadku nauczycieli zwolnionych w ruchu kadrowym będzie to zasadniczo 31 sierpnia.
Nauczyciel, których stosunek pracy ulega rozwiązaniu lub wygaśnięciu w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy bądź nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, należy się odprawa emerytalno-rentowa (art. 87 Karty Nauczyciela). Odprawa ta przysługuje, jeśli ustanie zatrudnienia pozostaje w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń. Może być to związek:
Sam tryb rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pozostaje natomiast bez znaczenia. Wyjątkiem jest rozwiązanie z uwagi na stwierdzenie przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy, które pozbawia prawa do odprawy emerytalno-rentowej, ale gwarantuje prawo do specjalnej odprawy z art. 28 Karty Nauczyciela).
Wysokość jednorazowej odprawy emerytalno-rentowej dla nauczyciela wynosi równowartość:
Podstawę wymiaru odprawy emerytalno-rentowej stanowi zaś wynagrodzenie:
Dyskusyjny pozostaje termin wypłaty odprawy emerytalno-rentowej nauczyciela. Żaden przepis tego terminu nie precyzuje. W praktyce ukształtowały się dwa poglądy. Pierwszy z nich dotyczy wypłaty odprawy w dniu rozwiązania stosunku pracy. W ramach drugiego proponuje się wypłatę odprawy dopiero w momencie przedstawienia przez nauczyciela decyzji ZUS w sprawie przyznania emerytury, renty lub świadczenia kompensacyjnego. Więcej o kontrowersjach dotyczących terminu wypłaty odprawy emerytalno-rentowej przeczytasz w artykule: Luki prawne w Karcie Nauczyciela – termin wypłaty odprawy emerytalnej.
Kolejnym świadczeniem wypłacanym w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy jest ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Ekwiwalent ten w przypadku nauczycieli szkół i placówek feryjnych (z wyjątkiem kadry kierowniczej) przysługuje w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (56 dni) w roku kalendarzowym. Kontrowersje budzi natomiast kwestia rozliczania ekwiwalentu dla nauczycieli zatrudnionych na czas określony. Niestety praktyka dotycząca rozliczania tego ekwiwalentu jest rozmaita. Zachęcamy w związku z tym do lektury artykułu w Portalu Oświatowym poświęconego kontrowersjom dotyczącym obliczania ekwiwalentu: Luki prawne w Karcie Nauczyciela – ekwiwalent za urlop nauczyciela szkoły feryjnej
W przypadku nauczycieli szkół i placówek nieferyjnych, a także kadry kierowniczej ekwiwalent urlopowy ustala się w odniesieniu do wymiaru urlopu – 35 dni roboczych (proporcjonalnie do wymiaru zajęć nauczyciela). Pod uwagę bierzemy oczywiście wymiar proporcjonalny do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.
Zasadniczo nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa staż uprawniający go do nagrody. Jednak w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Innymi słowy, wcześniejsza nagroda jubileuszowa przysługuje:
Niezależnie od rozwiązania czy wygaśnięcia stosunku pracy nauczycielom należy się świadczenie urlopowe. Jest to finansowane z ZFŚS świadczenie pieniężne przysługujące w wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS (aktualnie: 2 417,14 zł). Jego wysokość wylicza się proporcjonalnie do:
w roku szkolnym. Jedyną przesłanką wypłaty tego świadczenia jest pozostawanie w zatrudnieniu na stanowisku nauczyciela w jednostce oświaty w danym roku szkolnym.
Ostatnim ze świadczeń, na które warto zwrócić uwagę, jest odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia. Odszkodowanie takie należy się w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia:
W obydwu przypadkach odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres skrócenia wypowiedzenia. 3-miesięczny okres wypowiedzenia może zostać skrócony najwyżej do 1 miesiąca, co oznacza, że maksymalna wysokość takiego odszkodowania to 2-miesięczne wynagrodzenie. Jest ono naliczane tak jak wynagrodzenie urlopowe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń