Pytanie: Z przepisów Karty Nauczyciela nie wynika, czy wysokość odpisu na ZFŚS nauczycieli emerytów wynosi 5% pobieranych miesięcznie czy rocznie emerytur. Do tej pory dokonywaliśmy odpisu w wysokości 5% pobieranych rocznych emerytur. Dziś otrzymaliśmy pismo z jednostki nadrzędnej, z którego wynika, że wszystkie placówki pod nią podległe mają naliczać odpis w wysokości 5% pobieranych miesięcznych emerytur. Taka interpretacja przepisu wypacza, moim zdaniem, sens ochrony socjalnej. Jaka powinna być wysokość odpisu na ZFŚS na nauczycieli emerytów i rencistów?
Pytanie: Jeżeli w naszej placówce zatrudniony jest „nasz” emeryt, na pół etatu jako pedagog, to czy odpis na ZFŚS powinien być naliczony podwójnie - tzn. dla pedagoga i emeryta, czy tylko dla pedagoga?
Pytanie: W kwietniu zmarł emeryt-były nauczyciel szkoły. Czy odpis na ZFŚS dla emerytów-byłych nauczycieli dokonuje się według liczby emerytów na dzień 31 grudnia 2010 r.?
Wszystkie niezbędne dane do naliczenia wysokości odpisów na ZFŚS w szkole są już znane. Sprawdź, w jakiej wysokości musisz naliczyć odpis na ZFŚŚ za nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w 2011 r.!
Pytanie: Nauczyciel zawiesił wypłatę emerytury w całości, ponieważ został zatrudniony na cały etat w innej jednostce. Czy należy naliczać na niego odpis na ZFŚS w naszej szkole? Jeżeli nie, to czy jest on uprawniony do świadczeń z ZFŚS w naszej szkole?
Pytanie: Czy równowartość co najmniej 75% odpisów na ZFŚS, którą trzeba wpłacić do końca maja, można przelać na konto funduszu wcześniej, np. w dwóch ratach (pierwsza w marcu, a druga w maju)?
Pytanie: Główna księgowa w bieżącym roku ukradła z ZFŚS 6.000 zł. Jak rozliczyć taką kwotę? Czy należy zwiększyć kwotę odpisu w 2009 r. na ZFŚS o 6.000 zł?
Pytanie: W jakiej wysokości należy dokonać odpisu na ZFŚS nauczyciela, który pobiera emeryturę z innego tytułu niż nauczycielska (np. z symbolem KRR,KGR,PC,I,E)? Czy dla tych emerytów objętych opieką socjalną przez placówkę oświatową dokonujemy odpisu w wysokości 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na każdego emeryta lub rencistę, czy w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent?
Pytanie: Ocena sytuacji materialnej każdego uprawnionego dokonywana jest na podstawie zaświadczeń z urzędu skarbowego za rok poprzedni. Jeśli zmieniła się liczba uprawnionych w danej rodzinie w roku bieżącym, to jak ustalić sytuację materialną? Np. jeżeli w 2008 r. uprawnionych w rodzinie było 4 - w tym 1 studiujące dziecko, obecnie ta rodzina ma 3 uprawnionych - dziecko już nie uczy się. Dochód obliczony za rok poprzedni dzielę na 3 czy na 4 osoby?
Pytanie: Nauczycielka jest osobą samotną, nie posiada osób na utrzymaniu. Parę miesięcy temu zakupiła mieszkanie na kredyt, spłaca dość wysokie raty i do tego bieżące opłaty za mieszkanie (razem ok. 2 tys. miesięcznie). Jest nauczycielem dyplomowanym. W jaki sposób należy potraktować tę nauczycielkę i w jakiej wysokości przyznać świadczenia z ZFŚS? Czy mogę zaliczyć ją do osób w trudnej sytuacji życiowej? Fundusz w mojej szkole jest zróżnicowany i wypłacany zgodnie z zapisami w regulaminie, uwzględnia wysokość dochodów na jedną osobę w rodzinie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty