Uczeń klasy I-III może nie być promowany tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Wymaganiem formalnym jest wniosek wychowawcy i opinia rodziców lub wniosek rodziców i opinia wychowawcy. Dodatkowo wymagana jest decyzja rady pedagogicznej wyrażona w formie stosownej uchwały. Sprawdzamy, co może decydować o niepromowaniu ucznia w klasie I-III.
Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej – co do zasady - otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej (art. 44o ustawy o systemie oświaty). Natomiast w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez takiego ucznia, na wniosek:
Rodzic nie może nie zgodzić się na powtarzanie klasy przez ucznia klas I-III. Przepisy wskazują jedynie, że konieczne jest uzyskanie jego opinii w tej sprawie. Uczeń może więc powtarzać klasę (nie otrzymać promocji do klasy II lub III) na wniosek wychowawcy klasy, jednak konieczna jest opinia rodziców ucznia.
Decyzję o powtarzaniu klasy na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału podejmuje rada pedagogiczna (44o ust. 2 ustawy). Nie jest to ani decyzja dyrektora szkoły, ani rodziców ucznia.
Uzasadnieniem dla braku promocji ucznia może być m.in. nieopanowanie wymagań podstawy programowej w zakresie podstawowych umiejętności umożliwiających skuteczne uczenie się w klasie wyższej tj.:
Przepisy nie precyzują szczegółowych kryteriów oceny stanu zdrowia, poziomu rozwoju czy poziomu osiągnięć uzasadniających decyzję o braku promocji ucznia. W związku z tym jest ona podejmowana w każdym przypadku indywidualnie.
Wymagania, jakie powinna spełnić szkoła, to:
1) analiza sytuacji dziecka (analiza funkcjonowania, przyczyn trudności w uczeniu się, efekty udzielonej pomocy dziecku, aktualny poziom osiągnięć) dokonana przez nauczycieli i specjalistów pracujących z dzieckiem,
2) wniosek rodziców lub wychowawcy w sprawie niepromowania dziecka,
3) uzyskanie opinii rodziców lub wychowawcy,
4) uchwała rady pedagogicznej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń