Strajkujący pracownicy nie zachowują prawa do wynagrodzenia. Wiele kontrowersji powstało wokół tego, jak w praktyce obliczyć wynagrodzenie nauczycieli za czas strajku. Czy odliczać tylko wynagrodzenie zasadnicze czy też dodatki funkcyjne, stażowe, motywacyjne czy dodatek wiejski. Wątpliwości też budzi ile godzin do przepracowania w dniu strajku miał nauczyciel, a bez tej informacji nie można prawidłowo dokonać odliczeń. Można spotkać co najmniej 4 sposoby liczenia wynagrodzenia nauczycieli za czas strajku. Sprawdźmy, który z nich jest właściwy.
Pytanie: Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie z góry w pierwszym dniu miesiąca, chyba że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Wówczas wypłata wynagrodzenia jest przesunięta na dzień następny. Czy sobota jest dniem ustawowo wolnym od pracy?
Pytanie: W jaki sposób do analizy wynagrodzeń nauczycieli związanych z wyrównaniem z art. 30 Karty Nauczyciela ująć nauczyciela, który nie posiada stopnia awansu zawodowego i z racji, że zatrudniony jest w wymiarze 6/22 nie rozpoczyna stażu. Czy jako nauczyciela stażystę czy oddzielnie?
Co roku powstaje problem, czy nauczyciele którzy uzyskali akceptację komisji kwalifikacyjnej lub zdali egzamin przed komisją egzaminacyjną w okresie ferii letnich, a nie dostarczyli do szkoły aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego, mają prawo do wyższego wynagrodzenia już od 1 września. Sprawdź, czy można dać podwyżkę nauczycielowi na podstawie zaświadczenia komisji.
Pytanie: Za zgodą organu prowadzącego zatrudniłem osobę niebędącą nauczycielem do praktycznej nauki przedmiotu zawodowego. Osoba ta nie ma kwalifikacji pedagogicznych. W jaki sposób ustalić wynagrodzenie tej osoby - czy zgodnie ze stawką nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym czy też nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego?
Pytanie: Z wynagrodzenia pracownika prowadzona jest egzekucja komornicza. Pracodawca otrzymał pismo z Urzędu Skarbowego oraz ZUS (kwoty są dość wysokie nie mieszczące się z zaspokojeniem w ciągu jednego miesiąca ani jednorazowo) o zajęciu wynagrodzenia. Jak powinien postąpić w takim przypadku zakład pracy?
Pytanie: Jakie wynagrodzenie powinna otrzymać osoba zatrudniona na podstawie art. 7 UoSO (tzn. niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć) na stanowisku nauczyciela? Osoba ta nie posiada wykształcenia wyższego i przygotowania pedagogicznego. Nasza szkoła jest dla tej osoby dodatkowym miejscem pracy.
Pytanie: Do jakiej grupy minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli zaszeregować nauczycielkę, która została zatrudniona na stanowisku nauczyciela języka angielskiego za zgodą kuratora na podstawie art. 10 ust. 9 KN? Nauczycielka ma tytuł zawodowy magistra (filologia polska) i jest nauczycielem kontraktowym.
Pytanie: Czy przyjęcie zmiany warunków umowy o pracę za porozumieniem stron przez dyrektora przedszkola z pełnego etatu na 7/8 powoduje proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia zasadniczego? Czy jest to przepis obligatoryjny?
Pytanie: Czy wypłacone nauczycielom odprawy w związku z likwidacją zakładu pracy (art. 20 ust. 1 KN) wliczają się do średnich wynagrodzeń nauczycieli, od których oblicza się jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli (art. 30a KN)?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty