Do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, nagrody jubileuszowej i odprawy pracownika samorządowego wlicza się składniki wynagrodzenia, ale nie w każdym przypadku. Składnikiem, którego wliczenie budzi wiele wątpliwości, jest dodatek specjalny.
Przepisy przewidują specjalne reguły obliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Zasady te stosuje się także do odpraw i nagród jubileuszowych.
Do podstawy wymiaru zalicza się składniki wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyjątkiem poniższych.
Pracownik samorządowy może otrzymać dodatek specjalny w przypadku:
Dodatek specjalny zwykle będzie miał jednorazowy lub nieperiodyczny charakter. W takiej sytuacji dodatek specjalny nie zostanie uwzględniony w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego, nagrody jubileuszowej i odprawy.
Przykład
Pracownik otrzymał dodatek specjalny z tytułu zwiększenia obowiązków służbowych z powodu nieobecności pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim przez okres 1 miesiąca. W takim przypadku dodatek ma jednorazowy charakter i nie będzie wliczony do podstawy wymiaru.
Dodatek specjalny może mieć również inny charakter, przez co zostanie uwzględniony w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego, nagrody jubileuszowej i odprawy.
Przykład
W związku ze zwiększeniem obowiązków służbowych tj. za pełnienie zadań służby BHP pracownik został przyznany comiesięczny dodatek specjalny na 6 miesięcy. Dodatek jest w takiej sytuacji periodyczny i nie można go uznać za jednorazowy. Dlatego zostanie wliczony do podstawy wymiaru.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń